Hej.
Jag har läst Naturvetenskap med hästinriktning på gymnasiet, och tog studenten 2010.
Sedan dess har jag rest runt och jobbat på lite olika ställen i världen. Som bland annat servitris.
Jag älskar att resa runt och se nya ställen och träffa nya människor. Men känner att servitrisyrket inte är något jag vill fortsätta med utan vill nu plugga och kunna få en riktig utbildning. Men jag är väldigt velig med vad jag vill bli. Har ni några tips, eller några ledningar om jobb som innebär att resa runt, och träffa nya människor?
Tack på förhand
Vägledning i valet av utbildning?
17 nov 2012
FRÅGA
Svar:
17 dec 2012
Hej,
Det är nog många som kan känna igen sig i dina funderingar och det är ett enormt utbud att överblicka. Det finns otroligt många yrken som kan innebära resor och nya möten så det är svårt att ge något konkret tips.
Mitt bästa tips är nog att surfa runt bland utbildningarna i vår söktjänst och försök skapa en bild av vilken typ av utbildningar du är intresserad av. Gör gärna vårt populära utbildningstest för att få lite hjälp på traven.
Du kan även ta kontakt med en studievägledare. De finns ofta inom vuxenutbildningen i din kommun och de är väldigt duktiga på att vägleda personer i din situation.
Lycka till!
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev för att få inspiration och hjälp inför ditt utbildningsval!
Logga in