Malin jobbar med programmering hos polisen
Hon funderade på att bli polis, men ändrade sig när hon kom in på högskoleingenjörsprogrammet i datateknik. Som systemutvecklare på Rikspolisstyrelsen har Malin Brolien fått möjlighet att kombinera sina båda stora intressen.
Linnéuniversitetet
– Ända sedan jag var liten har jag haft ett stort intresse för datorer och teknik, så dataingenjörsutbildningen kändes väldigt passande för mig. Men tanken har alltid funnits att kombinera min utbildning med något inom polisen, så när jag såg annonsen om ett traineeprogram hos polisen för nyutexaminerade dataingenjörer sökte jag direkt, berättar Malin Brolien.
En av hundra
Hundra personer sökte jobbet, tio valdes ut för intervjuer – och Malin fick den enda platsen. Nu arbetar hon som systemutvecklare på Rikspolisstyrelsen i Stockholm och får samtidigt en djup inblick i polisens organisation och verksamhet. Hon bygger nätverk och knyter kontakter och ska bland annat besöka Europool i Haag och Nationella insatsstyrkan.
– Just nu arbetar jag med ANPR (Automatic Number Plate Recognition), ett kamerasystem som ska användas i polisbilar för att automatiskt läsa av bilars registreringsskyltar och larma om till exempel fordonet är efterlyst. Inom polisen programmerar vi till stor del i Java, vilket var det programmeringsspråk jag främst läste under min utbildning.
Malin hade inga kunskaper om programmering innan utbildningen, men lärde sig mycket under de tre åren. Att programmet var brett och ger möjlighet till många olika typer av arbeten bidrog till valet.
– Utbildningen var en bra mix av teori och praktik och gav mig även ett sätt att tänka för att lösa uppgifter på ett bra vis. Laborationerna var något av det roligaste för mig som är mer praktiskt lagd. Ibland ville man slita av sitt hår i frustration inför svårlösta uppgifter, men när man väl lyckades lösa dem blev man istället väldigt glad!
Stora möjligheter
Malin ser stora möjligheter inför framtiden, både hos polisen och inom det yrkesområde hon har valt.
– En utbildning inom datateknik känns både spännande och tryggt. Spännande, för att teknik hela tiden utvecklas. Tryggt, för att läget inom IT-branschen känns väldigt ljust och med stora karriärmöjligheter.