Totalkostnad

Totalkostnad
2010-01-10 23:20
Tomas
1
Hej!

Om man redan har ett PPL och sedan vill fortsätta utbildningen hos er, vilket jag antar att man kan göra. Vad landar den på i slutändan då? med alla flygtimmar inkluderat?
eller om ni kan speca; vad varje block kostar.
Sen undrar jag även hur många flygtimmar man har totalt efter att utbildningen är fullgjord.


Mvh

RE: Totalkostnad
2010-01-11 13:23
Karl-Johan Kritz
32
Hej

Du är välkommen till oss även om du har ett PPL sedan innan. Hos oss kostar ett PPL 111.600 kr vilket du i så fall får dra från totalsumman på 599.075 kr som innehåller allt du behöver inklusive timebuilding. Din totala flygtid efter utbildningen ligger på 196,5 timmar i flygplan och 60 timmar i simulatorer. Dessa timmar inkluderar även PPL. Blocken kostar som följer:

Timebuilding: 205.500 kr
NQ: 11.750 kr
Classrating ME: 36.150 kr
IR/ME: 148.550 kr
MCC: 31.900 kr
CPL: 53.625 kr

Mvh

/Karl-Johan Kritz
Chief Ground Instructor
Svensk Pilotutbildning

Svensk Pilotutbildning Svensk Pilotutbildning

Intresserad av tråden: Totalkostnad? Registrera din mailadress så får du information när någon lagt in ett nytt inlägg i tråden.


 
Available educations
Blogg
Blogga om ditt liv som student!
Nu har du chansen att blogga och dela med dig av din vardag som student, vad du än pluggar och vart du än befinner dig - i Sverige eller utomlands!

Senast uppdaterade bloggarna

Nyhetsbrev
Prenumerera på studentum.se nyhetsbrev om studier! Läs mer Läs mer