|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||||||
Är du intresserad av internet, affärer och e-handel?Då är eCommerce Manager Program något för dig. Under 40-veckor vid eCommerce Manager Program på Hyper Island, får du möjlighet att lära dig leda, driva och utveckla e-handelsbranschen samt hur vi kan utveckla sättet att göra affärer på nätet. Alla olika delar av e-handelsbranschen berörs som flöden i e-handel, logistik, säkra betalsystem och marknadsföring.
Baserat på verklig industriefterfrågan, kommer du att arbeta med uppdrag som om de är verkliga arbetsuppgifter på en arbetsplats, för att bättre förbereda dig för de utmaningar och möjligheter du kommer att möta under din karriär.
Eftersom vi arbetar i en internationell bransch och har studenter från 19 olika länder, en siffra som fortsätter att växa, är engelska arbetsspråket på Hyper Island.
Programmet innehåller bland annat:
Vi arbetar med upplevelsebaserat lärande som bygger på konkreta projekt. Under detta program kommer du att förvärva de kunskaper och färdigheter som krävs för att se de möjligheter som erbjuds inom e-handelsbranschen och hur man kan utveckla vårt sätt att göra affärer på nätet.eCommerce Manager program
Programmet kräver minst ett års relevant arbetslivserfarenhet.
Vår rekryteringsprocess är mycket viktigt för oss, eftersom vi inte nödvändigtvis letar efter de bästa inom varje område. Vi letar efter dig som har bäst potential att utvecklas under din tid på Hyper Island.
Sammanfattning
Längd: 40 veckor, varav 14 veckor praktik
Startdatum: augusti 2012
Slutdatum: juni 2013
Detta program erbjuds i Stockholm.
Dina sista 14 veckor på programmet består av en praktik, antagligen på ett av de 600 företagen i Hyper Islands nätverk. När du tar examen kommer du alltså redan ha ett internationellt nätverk av kontakter och möjligheter.
Sophie, student vid eCommerce Manager Program
Varför valde du att studera på Hyper Island?
Jag valde att studera på Hyper Island efter tips från vänner som arbetar inom branschen i både i Sverige och i Storbritannien. Att Hyper Island var så välkänt i branschen kändes mycket tilltalande.
Vad är det bästa med att studera på Hyper Island?
Det bästa med Hyper Island är det faktum att du får en sådan enorm kunskap om dig själv. Jag har hittat mitt kall i livet (låter klyschigt, jag vet) men att vara här har fått mig att inse vad mina styrkor är och bli uppskattad av andra på grund av dem! Det är också en bra möjlighet att prova på saker, leka och ha kul men viktigast är att man faktiskt får en insikt i hur det är att arbeta i branschen.
Vad är målen i din kommande karriär?
Mina mål ändras kanske 5 gånger om dagen men jag tror att min dröm är att arbeta som Creative Director för en digital byrå med kontor i både USA och Europa (så jag kan resa). Tills dess skulle jag vilja arbeta som kreatör, producent med en fot i e-handel och den andra i digitala medier och branding.
Efter examen från eCommerce Manager Program kommer du att kunna arbeta som chef,
marknadschef, utvecklare eller entreprenör inom e-handel med en förmåga att:
För alla personer med nordiskt nationalitet eller medborgarskap samt för alla som personer som är flytande i något av följande skandinaviska språk (svenska, finländska, norska, danska, isländska, färöiska), är programmet kostnadsfritt.
The Hyper Island way
På Hyper Island har vi inga lärare, inga läxor, inga skolböcker, och definitivt inga prov eller tentor. Vi bygger våra program på upplevelsebaserat lärande. Detta innebär att istället för att gå på lektioner deltar du på interaktiva sessioner och workshops där vi tar in branschaktörer från hela världen. Kreatörer, chefer och strateger hjälper dig att utmana dig själv och hitta din egen lösning på verklighetsbaserade problem.
Livslångt lärande
Du kommer nästan uteslutande arbeta i team, stor vikt
läggs vid både grupprocessen och hur kreativiteten ökar genom att arbeta
tillsammans. I vår metod är det viktigt att du själv får pröva dig fram till
vad som fungerar och inte. Var beredd på att alltid utmana ditt eget sätt att
tänka och förvänta dig kontinuerlig feedback från andra studenter och branschfolk
som vi tar in för att guida dig i din inlärningsprocess. Vi anser att detta
främjar livslångt lärande och gör att du är redo att möta framtida utmaningar
och möjligheter.
16 digitala år och
vinnare av Kunskapspriset 2010
Vi har förmedlat kunskap till studenter och branschfolk i
mer än 15 år. Sedan starten i ett fängelse i kuststaden Karlskrona har vi nu
även kontor i Stockholm, London, New York och Manchester. I oktober 2010 vann
vi Kunskapspriset från Nationalencyklopedin i kategorin "näringsliv"
på grund av den revolutionära och unika metod vi använder för att utbilda
studenter som omedelbart bli attraktiva för arbetsgivare runt om i världen.
Välkommen till Hyper Island!
För att beställa information om eCommerce Business program, fyll i följande uppgifter: