Hej allihop!
Idag har vi haft seminarie tillsammans med informationslogistikerna, roligt att vi alla kan sitta i ett klassrum tillsammans & jobba ihop, gör det hela lite mer varierande & man knyter nya kontakter. Vi läser hur psykologi är relaterat till marknadsföring, vi hade vår presentation idag dessutom, det gick bra, men det kunde ha gått bättre. Jag & Christian, killen som jag jobbar med, presenterade vårt partnerföretag HMS’s hemsida. HMS är partnerföretaget vi valde att jobba med när vi började. Vi baserar våra arbeten på förtaget, så vi har en kontaktperson därifrån som vi bollar våra tankar med, om vi har frågor gällande företaget och allt runtomkring. Vi har träffat vår kontaktperson fyra gånger redan och har planerat att träffa honom snart igen inför vår kommande B-uppsats, varje gång vi är där blir vi så bra bemötta & det är bra att vi kan se det vi läser i skolbänken även i praktiken, dessutom behöver vi inte slå upp allting i en bok för att se om det faktiskt stämmer, utan kan direkt plocka det ur företaget genom att fråga, vilket gör det mycket roligare.
På fredag har vi tenta i psykologi, därför blir det en del plugg under veckan, men nu när snön börjar smälta och solen börja titta fram, så ska jag faktiskt försöka besöka vårt lokala träningscenter Träna, nu har jag inte längre vädret att skylla på utan måste faktiskt ge mig iväg, det ligger trots allt bara en gata ifrån. Praktiskt och bra & ändå så har jag inte besökt lokalen på ett tag, får se det som veckans utmaning helt enkelt =)
/Nina
Namn: Kristian Sörensson, 31
Yrke: Miljökonsult
Har studerat:
Markekologisk Design (YH) vid
VBU Västerberg-
slagens Utbildnings-
centrum i Ludvika
– Det bästa med utbildningen är att den spänner över ett så stort område! Man får en förståelse för hela kedjan och kan kan ta vilken roll som helst efteråt. Frågor man jobbar med är ”kan vi bygga bostäder på den här jorden?”, ”hur farligt är det här för människor?” eller ”hur rör sig den här föroreningen i vattnet?”.