Hur man handlar mat utan bil

5 dagar... oj nu närmar det sig...

Hade inte tänkt att skirva något än, men sen fick jag email att jag fått kommentarer och då blev jag så nyfiken (tyvärr måste man uppdatera bloggen för att se de senaste kommentarerna. Fattar inte hur det funkar, men så är det i alla fall.)

Inte så starkt solsken idag, men hyfsat i alla fall. Ganska varmt ändå! Jag fick reda på att det faktiskt finns en Aldi här i stan som är ungefär som en Lidl. Underbart! Tyvärr tar det ca 30 min och gå dit, men om jag blir riktigt lat kan jag ju ta bussen hem tänkte jag... Men jag planerade lite och inhandlade mjölken på ett ställe som är dyrt men nära skolan igår så mina kassar kanske inte blir så tunga, tänkte jag. Hade tänkt att gå och handla där idag så snart jag stoppat i mig lite brunch (alltså när städaren försvunnit från köket för jag har ingen lust att spatsera omkring i pjamas runt henne).

Påskliljorna har blommat ut men som syns på inlägget innan ser Worcester nästan ut som Japan när det gäller körsbärsblomster. Jag kan inte se något från mitt fönster men när man går ut genom ytterdörren är det ett stort helt vitt körsbärsträd precis vid huset. Så vackert! Fast tidigare i vår kunde jag se små videkissar från mitt fönster, så jag ska väl inte vara avundsjuk.

Förresten så åt jag bara rostade bröd med ost, två glassar, en muffins, kakor och McDonalds igår, så nu ska jag slå på stort med havregrynsgröt och äpple till brunch... Och vitaminpiller!

Ha en trevlig måndag, här ska det inhandlas mat och pluggas spanska i solen hela dagen, var det tänkt.

P.s. Har uppdaterat det här inlägget en gång redan och kan fortfarande inte se kommentarerna. Grr. Jag är nyfiken ju!




 
Available educations
Månadens Yrke - MILJÖKONSULT!

MiljökonsultNamn: Kristian Sörensson, 31
Yrke: Miljökonsult
Har studerat: 
Markekologisk Design (YH) vid 
VBU Västerberg-
slagens Utbildnings-
centrum
 i Ludvika

Kristian berättar att han inte var den smartaste i klassen när det kom till kemi och matematik. Han hade sin järnvilja, ett genuint intresse för miljö och en hunger att alltid lära sig nya saker. 

– Det bästa med utbildningen är att den spänner över ett så stort område! Man får en förståelse för hela kedjan och kan kan ta vilken roll som helst efteråt. Frågor man jobbar med är ”kan vi bygga bostäder på den här jorden?”, ”hur farligt är det här för människor?” eller ”hur rör sig den här föroreningen i vattnet?”.

Läs mer om Kristian här >>

Blogg
Blogga om ditt liv som student!
Nu har du chansen att blogga och dela med dig av din vardag som student, vad du än pluggar och vart du än befinner dig - i Sverige eller utomlands!

Senast uppdaterade bloggarna

Nyhetsbrev
Prenumerera på studentum.se nyhetsbrev om studier! Läs mer Läs mer