Jag hade tidigare
läst en termin franska på La Sorbonne i Paris och franska A 20 p vid Uppsala Universitet
samt jobbat en sommar i Nice. Jag resonerade som så att är jag i Frankrike ska jag
läsa på franska då jag vet det generellt pratas mindre bra engelska i landet. Annars kunde jag ju
lika gärna ha åkt till ett engelsktalande land för att utveckla min engelska. Skolan École Management Lyon har
dock ett mycket bra utbud på engelska kurser. De flesta skandinaverna läste sina kurser på
engelska. Jag var dock ganska osäker i början på vad jag verkligen gett mig in på men så här
i efterhand är jag nöjd med valet att ha läst på franska.
Skolan ligger i utanför Lyon i en finare förort, Ecully. Man läser fem mindre kurser parallellt. En termin ska bli 30 ects poäng. Olika kurser är olika stora men de flesta är fem eller tio ects poäng. Från Lyon tar det ungefär 45 minuter med bussen mer eller mindre beroende på vart man bor. École Management, Lyon ”EM” är rankat som den fjärde bästa skolan för ekonomistudier i Frankrike efter de andra tre i Paris. Det är svårt för de franska studenterna att komma in och skolan har ett mycket gott anseende och mycket bra näringslivskontakter. Vill du jobba i Frankrike är det ett bra val med tanke på att det i Frankrike är mycket viktigare än i Sverige vilken skola du gått på.
Att det är en skola
med hög status är något både elever och lärare är medvetna om. De franska eleverna betalar en hög årsavgift vilket märks kvalitetsmässigt och på lärarnas engagemang och genuina intresse.
I biblioteket kan du låna alla böcker men i princip är det bara kompendier och
power-point-slides som gäller som ”litteratur”. Systemet med att välja kurser är helt värdelöst.
Man skulle logga in kl 08.00 en morgon och de som klickade först fick kurserna. De franska
studenterna har förtur och jag fick i princip ingen kurs jag ville ha först utan fick gå och
tjata för att byta. Ha i åtanke a
tt systemet är meckigt, kurserna krockar samt var tjatig och
krävande så löser det sig dock.
Alla kurser läses parallellt och man gör mycket mindre grupparbeten och sedan kommer alla tentor på en gång i slutet. Jag tyckte det var ett ganska stressande upplägg. Ofta fick man göra grupparbetena på luncherna och maila fram och tillbaka för att det skulle passa alla gruppmedlemmar eftersom alla ofta hade olika scheman. Däremot var det inte så hög nivå innehållsmässigt alla gånger men eftersom jag läste på franska blev det svårt i alla fall. För de franska studenterna är det obligatoriskt att ha en laptop. Det är trådlöst Internet på hela skolan och på campuset. På skolan finns det många datasalar så i princip behöver du inte ta med din dator även om det kan vara skönt att ha.
Namn: Kristian Sörensson, 31
Yrke: Miljökonsult
Har studerat:
Markekologisk Design (YH) vid
VBU Västerberg-
slagens Utbildnings-
centrum i Ludvika
– Det bästa med utbildningen är att den spänner över ett så stort område! Man får en förståelse för hela kedjan och kan kan ta vilken roll som helst efteråt. Frågor man jobbar med är ”kan vi bygga bostäder på den här jorden?”, ”hur farligt är det här för människor?” eller ”hur rör sig den här föroreningen i vattnet?”.