|
Kommentarer:
jag vill veta mer om utbildningaren till stresspedagog, det måste ju verkligen vara ett yrke i tiden! snälla skriv lite!
Jag vill också!
Om man har en grundutbildning som socionom eller psykolog så är det väl en fördel om man tänkt gå en utbildning till stresspedagog eller friskvårdsterapuet. För att kalla sig terapeut bör man väl ha en grundutbildning som socionom eller psykolog
Jag har själv utbildat mig till Stressterapeut på ett företag som heter Sverigehälsan. Det går bra att arbeta som Stressterapeut utan att vara psykolog eller socionom. Detta är jättespännande jobb som jag älskar!
Har du gått en utbildning innan stresstreapeututbildningen
har också gått den utbildningen på hälsakademin. rätt värdelös utbildning faktisk. man är knappast "klar" när man har gått ut den samt att ALLA får ett diplom, även om de inte klarade av kursen. vilket betyder att dom inte är särskilt seriösa på den skolan!!
|
Namn: Kristian Sörensson, 31
Yrke: Miljökonsult
Har studerat:
Markekologisk Design (YH) vid
VBU Västerberg-
slagens Utbildnings-
centrum i Ludvika
– Det bästa med utbildningen är att den spänner över ett så stort område! Man får en förståelse för hela kedjan och kan kan ta vilken roll som helst efteråt. Frågor man jobbar med är ”kan vi bygga bostäder på den här jorden?”, ”hur farligt är det här för människor?” eller ”hur rör sig den här föroreningen i vattnet?”.