Skor är det enklaste och roligaste att köpa men inte denna gången. För denna gången var det vandrakängor som skulle köpas inför kommande vandringar och även till Afrika. Tyckte de kändes klumpiga och var riktigt fula! Det blev inget köp. Ringde min kusin som vandrat inkaleden om råd och nu hoppas jag på bättre lycka på Lördag.
Fick tag i Husmor för någon dag sedan och fick reda på att jag ska dela ett dubbelrum med en tjej vid namn Jenny. Hon ska också gå Afrikalinjen och jag tror det kommer bli riktigt bra. Trådlöst internet finns även på internatet. Har fått lappar från CSN, riktigt smidigt att ringa till dem och fick ett väldigt bra bemötande. Allt börjar falla på plats och nu är det bara lite nerver som börjar spöka!
/Sandra
Namn: Kristian Sörensson, 31
Yrke: Miljökonsult
Har studerat:
Markekologisk Design (YH) vid
VBU Västerberg-
slagens Utbildnings-
centrum i Ludvika
– Det bästa med utbildningen är att den spänner över ett så stort område! Man får en förståelse för hela kedjan och kan kan ta vilken roll som helst efteråt. Frågor man jobbar med är ”kan vi bygga bostäder på den här jorden?”, ”hur farligt är det här för människor?” eller ”hur rör sig den här föroreningen i vattnet?”.