Nästan exakt ett år efter mitt förra inlägg.....
Nu genomg¨ått en utbildning och kände att jag behövde komma ut i verkligheten igen...kämpigt men man känner sig så beroende när man studerar och bor i hus. Alltid tvungen att spara och fråga om man behöver hjälp med ngt . Kände mig bunden ...och behövde känna att jag behövdes. Började leta efte intressanta jobb samtidigt som jag jobbade.
Hittad e först ett som verkade JÄTTE intressant..Koordinator på Acta kapitalförvaltning i min hemstad. Jag sökte och blev kallad till intervjuv...bara detta var ju ett framsteg..blev sen en av två som blev kallad till Stockholm för pers.tester m.m (av totalt ca 300 sökande)
NU kan jag erkänna att jag blev lite nervig...vad hade jag gett mig in på men samtidigt kände jag att detta var en fantasktisk chans att bryta vanor och att verkligen utmana mig själv. Jag tänkte jag kör och tar en dag itaget ..jag for till Stockholm och det kändes helrätt!!
Samtidigt som allt detta händer fortsätter jag att söka jobb ett intressant visserligen mammavick men koordinator på byggföretag också i hemmatrakten..
Får svar från Acta ..dessvärre föll jag på mållinjen . Den andra personen hade jobbat som chefssekreterae och had e lite mer erfarenhet än jag men man undrade om jag ev var intresserad av samma tjänst men i Malmö...enda haken nu är ju pendling varje dag ...
Också samtidigt får jag reda på att jag fått den andra tjänsten ..vikariatet...och där måste jag lämna besked omgående. Lyckades få dröja med svaret en dag och for till Malmö för att träffa chefen på plats...ännu en intervju.
Hörde inget dagen efter så jag tackade ja till vikariatet och ringde acta som berättade att man inte rktigt var klara med hur tjänsten skulle vara och att tillsättningen inte sker förrän längre fram . Jag berättade att jag tackat ja till ett vik men att jag fortfarande är intresserad av deras tjänst...
Man kontaktar mig när det närmar sig ohc då får jag se hur jag ska göra för nu har jag arbetat på mitt vik i ca 3 v och stormtrivs.. är behövd, känner mig omtyckt och kommer in i arbetslivet igen i lagom takt....FORTSÄTTNING FÖLJER:
|
Kommentarer:
hej! jag läste ditt förra inlägg också och vad härligt att det verkar gå toppen för dig! allt gott och ta hand om dig!
Wow, du är eftertraktad....Inte så många är det nuför tiden. Hoppas du inte stressar. Kul att du skrev nu. Håller tummarna för att du landar i tryggt jobb.
shit va spännande.. jag har bara arit på en intervju hittills, men då var det inte lika många sökande.. hur går det nu med vikariatet då?? vad har du fått göra??
|
I våras var jag sjukskriven från mitt jobb som jag haft i 5år, för att gå igenom en behandling för min ätstörningsproblematik eller snarare min träningsfixering . Allt var ok med min arbetsgivare och han tyckte verkligen att jag skulle satsa och komma helt på fötter. Mitt i min behandling , kontaktar min arbetsgivare mig och vill ha ett samtal....
Han undrar då hur länge det är kvar på min behandling han har så mycket att göra att han går på knäna. Han har nu insett hur mycket JAG skötte på kontoret och kände att det var mycket som inte hanns med . Jag hade förklarat innan hur länge behandlingen var (16v.) och då var allt ok, jag sade det igen och sa att han ju kunde ta in ngn under tiden. Dessutom hade jag varit i kontakt med honom varje vecka och erbjudit min hjälp på kvällar och helger. Tilläggas bör att jag gick behandlingen i Malmö vilket är 20 mil från hemmet vartill jag pendlade varje >
När jag hade sagt detta sa han..- jag tycker du ska säga upp dig! Det ser ju bättre ut än om jag avskedar dig!!!
detta säger han alltså efter 5år s antällning och där han varit med hela tiden på vad jag var tvungen att göra för att jag skulle kunna komma vidar eoch då även gå upp i arbetstid m.m
Detta kändes som ett slag i huvudet. OM jag inte tagit tag i mitt problem HADE jag haft kvar mitt jobb...
SOm tur var hade jag stöttande vännner som sa till mig att se det som en chans att starta om mitt liv med nya förutsättningar och en ny karriär..
Så nu börjar min resa.
Hittade en KY utbildning när jag sonderade på nätet .. Säljare - säkerhet , där jag kan arbeta antingen som säkerhetskonsult eller som säkerhetssäljare. Vilket jag gör avgör jag efter eller under tiden som jag går min utbildning. Vi genomgår flera moment och nu under hösten har vi avverkat Försäljning och Marknadsundersökning samt Företagsekonomi.
Just nu är jag ute på LIA (lära i arbete) vilket är som praktik FAST ändå inte, eftersom man arbetar och inte går vid sidan om ...detta är super man känner sig som en i gänget på arbetsplatsen och de lyssnar verkligen till vad man har att säga och vilka ideer man har .
Är nu inne på sista veckan och har redan fått göra en massa olika delar. Varje dag är en utmaning även om vissa dagar inte känns så inspirerande men men så är det ju inom alla yrken.
Jag kämpar vidare och kommer att berätta så ofta jag kan ..
|
Kommentarer:
Jag tycker att du gör helt rätt. Se det här som en nystart där du kan göra det till vad du vill! Lycka till
Hoppas allt har gått bra!
Har varit i din situation. Dock utvecklade jag inga missbruksbeteenden. De försvann och kvar var trötthetssyptom. KOmmuner och landsting har mycket på sina samveten. Lycka till.
hej! när jag läser din text blir jag glad och hoppfull, du verkare vara en stark människa. jag hoppas allt går bra för dig!!!
Hur var Lia:n??
Förstår hur du haft det. Väldigt lika erfarenheter du och jag. Håller med den som ansåg dig vara stark, det är du verkligen. Din förre chef var/är en idiot, som släppte dig på ett riktigt fult sätt. Nu är det ganska exakt ett år sedan du skrev om din situation och det vore verkligen intressant att veta hur det går med allt. Håller tummarna för dig!
|
Namn: Kristian Sörensson, 31
Yrke: Miljökonsult
Har studerat:
Markekologisk Design (YH) vid
VBU Västerberg-
slagens Utbildnings-
centrum i Ludvika
– Det bästa med utbildningen är att den spänner över ett så stort område! Man får en förståelse för hela kedjan och kan kan ta vilken roll som helst efteråt. Frågor man jobbar med är ”kan vi bygga bostäder på den här jorden?”, ”hur farligt är det här för människor?” eller ”hur rör sig den här föroreningen i vattnet?”.