Inte hänt så mycket, det har mest varit plugg samt toköva i skolan inför idag. Gjorde både det praktiska och teoretiska provet idag.
På det praktiska blev det 99/100, GRYMT BRA!!! Är toknöjd :):):) Det teoretiska får jag veta imorgon, hoppas det gick vägen ;) Isf blir det diplom!
Ikväll ska vi ha en gemensam middag, typ avslutningsmiddag, det blir nog röj :)
/K
Tiden går fort här, vet inte hur man ska kunna lämna den här staden...
I skolan har vi börjat med Pre-exam övningar, alla drinkar som vi ska kunna utantill har vi redan gått igenom.
På torsdag blir det både det teoretiska samt det praktiska provet så nu blir det en hel del plugg den här veckan. (är planen iaf)
I torsdags var vi på en pubrunda med klassen, det var väldigt skoj! :) Vi var bland amnat på en bar som heter Espit Chupitos, det är en shotbar som har hela väggen fylld av olika shots som du kan beställa. Riktigt cool!
Några vänner var besök denna vecka också, så har hängt en hel del med dom. Vi har åkt turistbuss runt staden, ett bra sätt att se allt lite snabbt så kan man välja ut sina favoriter sen. Käkat en del god mat och en hel del fest har det blivit, sova kan man göra när man kommer hem :P
Nu är det dags för studier igen!
Over and Out
/K
|
Kommentarer:
Jäklar vad många som skriver om den där barskolan i Barcelona. Det verkar kul, hur är åldrarna på deltagarna?
Åldrarna varierar från 19-29.
|
Full fart i den här staden!!
I skolan börjar vi lära oss de lite mer komplicerade drinkarna, mer plugg med dessa för att lära sig de utantill. Börjar få grepp på att göra 3st drinkar samtidigt , svårt att få till "flowet" ibland men det börjar släppa. :)
I torsdag var vi med hela klassen på Festa Major de Gracia, ett område i Barcelona som dukar upp för fest en gång per år mitt på dess gator! Grym stämning och fest :)
I Lördags blev det Tibidabo, var inte meningen att åka dit utan vi åkte lite fel :D Grym utsikt över staden därifrån!!
I Söndags blev det tjurfäktning, ganska brutalt men det blev enformigt ganska snabbt. Sen blev det avslutningsfest för Festa Gracia, körde en del fyverkeri först sen var det fest. Ölen kostade bara 1€ så det blev liiite för mycket ;)
Igår åkte vi turistbuss runt staden med våra nyaanlända kompisar som är på besök, var ganska bra faktiskt. Dock en hel del träsmak i baken, tog några timmar att åka runt.
En hel del utgång har det blivit också, i lördags hamnade vi nästan på en gayklubb :P (på lördagar är klubben en gayklubb tydligen)
Nu måste jag åter till studerandet... Måste lära mig alla drinkar.
/kyss och hej
K
I skolan har det inte hänt så mycket, mer drinkar samt mer övning på dessa :) Börjar bli en del! Idag började vi även göra 3st samtidigt, ganska stor utmaning. Allt för att spara tid ;)
Igår blev det el classico på camp nou, var helt magiskt! Så mycket folk!! Känns nästan lite overkligt.
/K
Nu har några dagar till passerat i denna härliga stad :) Gjorde några turistfällor i helgen, åkte linbana och kollade på utsikten över staden ifrån bergen mm.
Denna vecka so far har vi fått lära oss tranbärs- och apelsinjucie drinkar, lite roligare med dessa ;) Uppe i 40+ hitills (totalt). Nu är det bara att nöta in alla i huvudet ;)
Imorgon är det Barca - Real live på camp nou, kommer bli grymt!!
/K
Igår var det flaring som stod på agendan, vi drig ner till stranden och övade in några rörelser. Gick hyffsat snabbt att få koll på det :) Kul också!! Ivano som har showflairat några år visade oss hur vi skulle göra sen visade han upp en liten show också.
Efteråt åt vi på zahara, där serverade dom en grym burgare!!! Lätt den största jag har sett iaf...
Hunnit att se Tiësto live på klubb opium också, det var grymt!
Idag är vi "lediga" så vi ska ut på stan och hamna i några turistfällor.
/K
|
Kommentarer:
Låter som utbildningen är kul, samtidigt som du får njuta av Barcelonas underbara nattliv =) var där i somras... Kommer du jobba kvar i Barca sen, eller hur ser din bartenderframtid ut?
Nu är planen (tyvärr) att åka hem till Sverige efter att kursen är slut, sen får man se :) Jobbar du som bartender nu?
|
Nu har de första dagarna paserat här i Barcelona och på skolan. Är inne på dag fyra än så länge och vi har redan lärt oss en massa nya saker!! En hel drös med drinkar och cocktails och allmänt barvett samt en del alkoholhistorik.
Läraren Nicklas är hur bra som helst samt riktigt duktig!
Vi bor mitt på pulserande La Rambla, stans bästa gata ;) Fyllt av människor de flesta timmarna av dygnet!
Nattlivet so far är hur grymt som helst (långa siestor blir det ;)) och det verkar finnas hur mycket som helst att utforska!
Over and Out
/K