Feedback

Tyck till om studentum.se


Kommentar Recensera
E-post (valfritt)

Innehåll

Layout

Användarvänlighet

Helhetsintryck

Blogg, Definition: Beteendevetare sida: 2


     

Jobbigt med mycket text? Hoppa till sista stycket!
Fram till åk 5 var jag ett MVGbarn, fram till då man började med diskussioner osv. Okej, det var mycket som hände på vägen, skolbyte etc. Jag har inte gått ut varken grundskola eller gymnasium med något MVG. Det tänker jag nu skylla på mina föräldrar. Ena gick knappt ut grundskolan och andra har färdiga gymnasiebetyg. Yepp, ingen akademiker-släkt här inte, men det kanske man kan säga beror på att det är mer och mer krav på högskoleutbildning i dagens samhälle? Rätta mig om jag har fel.

Hade jag en "svår" uppgift, oftast i något av samhälls-ämnena, (Haha, kul nu när jag tänker på att jag har den inriktningen på gymnasiet!) fick jag sällan hjälp av mina föräldrar. Tror inte att någon av dem kan det där med diskussion och argumentation. När jag gick gymnasiet var dom 20 mil ifrån mig. Men då upplevde jag det mycket bättre, eftersom man inte läste alla ämnen på samma gång. Jag var nog mer engagerad då, men det där med diskussioner var nog fortfarande min svaga sida. 

Jag undrar hur stor roll det egentligen har (med inga höga betyg från grund och gymnasiskola/vara svag gällande diskussion och argumentation) för högskolestudier. Jag upplever det som att det krävs mycket aktivitet i hjärnan, många tankebanor samtidigt som man ska komma ihåg allt (vilket jag tycker är svårare)! Vissa dagar känns det okej, andra dagar känns det inte alls bra. Tycker att det är konstigt upplägg på mitt program också, då jag känner att kurserna skiljt sig åt vad det gäller prestationer. Jag vet fortfarande inte hur jag ska förklara det. Hur det är att studera på högskola och vad som krävs av en. För när jag sökte kände det som en säkerhet för att inte behöva stå där, sysslolös och utan pengar. Men om man inte klarar studierna då? Just nu känns det som att desto mer jag fortsätter, desto mer förvirrad blir jag över vad jag ska bli och vilken väg jag ska ta.

Jag fortsätter med en positiv inställning och ser hur långt det tar mig...


Kommentarer:
2011-11-15 21:28:37 Sara
Appropå Bloggtorka... När jag får bloggtorka eller vill hitta intressanta ämnen använder jag: http://www.bloggtorka.se Kanske värt att testa!


     

Insåg att det inte är långt kvar till tentan. Det går lite för fort. Nu är jag i en svacka igen och velar mellan att fortsätta, "jobbuppehåll" eller gå ner halvtid. De tankarna har kommit upp förut, vad som händer återstår att se. Jag längtar till sommaren!




     

Såg att veckans planering var ganska "slapp", egentligen borde man plugga in i nästa vecka så man ligger steget före. Men inte den här gången. Det är så mycket jag vill! Jag vill till frisören och klippa mig, jag vill kolla på / köpa en ny mobil, jag vill skaffa flyttlådor och flytta! Nu!




     

Den här måndagen kändes seg. Jag har en massa saker att göra, såsom telefonsamtal, som jag lägger till jag gör det sen högen. Sundsvall är full av isgator så jag vill inte bege mig ut på äventyr heller. Skolböckerna kändes inte så kul heller idag. Känner mig omotiverad och bläddrar mest...
Något kul! Jag ska bli sambo! Börjar flytta till helgen :-)




     

...men 21årsdag för andra (mig)! Så ung men jag känner mig lite gammal faktiskt, jag önskar att jag fick vara 16 lite längre! Ändå längtar jag tills jag är klar med min utbildning och alla möjligheter!

Inte så glammig början av min födelsedag, jag har suttit och pluggat i soffan sedan kl 8 i morse! Med en mobil som ständigt ska låta av en massa gratulationer... Kl 8 är bra presterat av mig, skönt att ha fått in en morgonrutin, men kroppen lär ju säga kl 10 om någon vecka igen! Nu har jag börjat skriva upp när jag börjar plugga och när jag tar rast för att se hur det ser ut! Började i måndags och idag ser det bättre ut! Vill ju ha så lite rast som möjligt, så jag kan göra annat roligt sen! Huvudet måste endå få vilopauser! Men jag är nöjd och glad som det är/börjar bli!




     

Idag är det måndag och dags för nya tag! Jag har haft en riktigt trevlig och lugn helg. Det känns mycket bättre nu. Jag är utvilad och inte lika stressad. Den här veckan kommer att bjuda på mycket tror jag. Jag fyller nämligen år på onsdag!

Nu har jag markerat ut vad jag ska läsa i Civilrätt och ska sätta igång!

Förresten! Gjorde just en beställning på Bokus. Just nu får man ett whitelines-block på köpet! Älskar dom! Passar mig perfekt! Fick ett block i julklapp som jag ska använda nu!
Jag är även medlem på GratisBio, där får jag köpesumman i poäng! Sedan kan jag växla det mot biobiljetter, presentkort med mer! Just nu har jag nästan fått ihop till 2 biobiljetter. Rekommenderar detta starkt!




     

Kommer ni ihåg mina verktyg? Under höstterminen har jag varit himla dålig på att använda min kalender. Numera har jag till och med hängt upp en almanacka! Använde mig av Google Calendar ett tag då jag sitter vid datorn så mycket. Nu har jag lovat mig själv att använda kalendern igen - och skriva upp ALLT! 

Hur brukar ni göra? =)


Kommentarer:
2011-01-19 13:25:55 Jessica
Ja de är ju lite jobbit nu med kalender på datron, luren å den gamla hedliga kalendern.. ja använder mig faktiskt av alla tre ;-)


     

...och saker i slutet av denna vecka som inte riktigt gått som det ska. I torsdags ringde mamma på eftermiddagen och ville ha hjälp med att hämta nya stolar, men då blev det ett missförstånd trodde hon att jag hade timmar över att montera dessa, och jag var snäll att göra det. Sedan var det dags för partylite-visning (doftljus). Dessa är underbara. Kl 20 var jag tvungen att säga stopp! och åka hem och plugga, 2 timmar blev det i alla fall. Upp med tuppen. Min "taxi" hade plötsligt glömt sina nycklar för 2a gången denna månad :S Så jag fick gå i iskallt (-15) väder i 15 minuter med nycklarna till bilen och sedan köras till tentan. Denna sal ligger utanför skolan och min morfar jobbar där, så när jag var klar fick jag fika! Sedan fick jag fika igen hemma hos mamma. När det gäller tentan tyckte jag innan att jag hade avsatt alldeles för lite tid och att det inte skulle gå, men tentan var inte så svår (omfattande?) som jag förväntat mig. Det kändes bra, förhoppningsvis gick det bra också!

Välkommen Juridisk översiktskurs! Men först tänker jag ligga på latsidan en vecka. Min kropp har tänt varningslampan. 

Trevlig helg!


Kommentarer:
2011-01-17 13:29:25 Jessica
Låter som att du förtjänar lite ledighet!!!


     

Var på väg till stan för att sälja böcker. På vägen dit möter jag en bekant och berättar om vad jag ska göra, men att pengarna lär gå till andra böcker istället för ner i plånboken. Personen med honom har gått samma kurs som kommer, men förra terminen, och säger att hon gärna lånar ut böckerna åt mig! Vilken tur jag har!




     

Nu kommer en till period då det enda jag vill göra är att soooova!




Emily Wallin


Namn: Emily
Ålder: 22
Stad: Sundsvall
Har tidigare studerat men nu tagit ett avbrott, min framtida målsättning är att bli beteendevetare, men just nu hämtar jag kunskap från arbetslivet!
Är du intresserad av denna blogg? Anmäl dig här för att få mail när bloggen uppdateras.
Din email:

2011/9

2011/5

2011/4

2011/3

2011/2

2011/1

2010/12

2010/11

2010/10

2010/9

2010/8

2010/7

2010/6

2010/5

2010/4

2010/3

2010/2

2010/1

2009/12

2009/11

2009/10

2009/6