Feedback

Tyck till om studentum.se


Kommentar Recensera
E-post (valfritt)

Innehåll

Layout

Användarvänlighet

Helhetsintryck

Blogg, Milano & Dekadens sida: 2


     

Herregud vilken virrpanna jag har varit den senaste tiden. Sprungit på onödiga arbetsintervjuer och inte sovit ordentligt. Vanligtvis brukar virrpannan ta ledigt på jobbe och i skolan men nu har den regerat fritt ett tag. Men jag kickade henne igår och har anställt Perfektionisten som ska komma och styra upp . Vilken helomvändning det ska bli den här veckan.

Voj Voj.

Peppar för Corporate Hospitality imorn som faktiskt låter skitkul!

Hoppas jag får rätt. Är sjukt pepp på mötet om MPI och har en lååång lista med idéer. Här kommer några.

Fixa en praktikbank för utbildningar där eleverna är medlemmar. If you're in you're in right?!

Styra upp en hemsida som faktiskt uppdateras, förslagsvis där väl utvalda personer kan blogga.

Styra en organisation, där vi studenter samlar oss och där förslag hur vi vill att framtidens mötesindustri ska se ut.

Ett smakprov bara haha. Vad som faktiskt sker får tiden utvisa. Just nu kliar det något enormt i fingrarna att faktiskt få ta tag i någonting. Jag blir undersimulerad av att sitta i skolbänken hela dagarna, inte intellektuellt men det måste hända saker annars får jag myror i brallan.

Aw well nu ska jag äta pizza och se på Lady Snowblood.

xoxo

Ers Majestät




     

Sjukt rolig dag idag. Har haft Event Management med K. Landeström och idag var det dags för el grand finale. Sex olika grupper har arbetat med en brief för ett TV-sänt event och idag var det dags att visa vad vi gjort. Eftersom jag hoppas att detta blir av i verkligheten tänker jag inte avslöja mer nu, men håll tummarna.

Jag måste säga att jag det är min fulla övertygelse att vår klass är den duktigaste, kreativaste och grymmaste eventklassen i hela Sverige. Sjukt bra idéer, jag är imponerad.

Nån som inte håller med? Jag har kastat handsken.

Om två veckor ska jag på möte om eventuellt engagemang i MPI (Meeting Proffessionals International) som är den främsta branschorganisationen för Mötes & Event Managers. Jag har sjukt många idéer om hur de kan engagera och dra nytta av oss elever. Det vi saknar i erfarenhet tar vi igen i kreativitet och inga kan sociala medier såsom vi. 

We bring you the Benjamins, kaching!

Jag är så sjukt stolt över MD3, speciellt oss i supertrean. 

Elin Stenberg, Jasmin Taslim, Emma Grönwall

 

 

 

 

 


Kommentarer:
2010-03-08 09:15:54 elin
Förhoppningsvis får jag en aning om två veckor :). Kommer bli skit coolt!
2010-03-05 14:45:24 sara
Så när vet du om det blir av?? (i verklighet så att säga) /sara


     

Vilken vecka! Har precis kommit på att jag har tänkt lite fel hur min sommarbudget ska se ut. Jag ska ju skjuta på min praktik en månad från april/maj till maj/juni. Vilket betyder att jag måste jobba ihjäl mig från och med nu eftersom jag inte kommer kunna jobba maj/juni och får nada från CSN.

Som tur är har jag smygstartat redan förra veckan med ett uppdrag från ett bemanningsföretag. Varit lite värdinna på 08 Sthlms basketmatch och sist men inte minst hjälpt till på ett företags 10års jubileumsfest. Det var grymt, hjälpte till på deras julfest också och det var lika roligt det.

De var så söta för de var nervösa för hur det skulle gå. Inte jag.

Har man ett så skönt gäng och sinne för bra planering brukar det mesta gå vägen.

Om festen fortsätter från 24.00 till 02.30 bör man klappa sig själv på axeln.

Aw well, sista skoldagen för veckan blir en Scenografidag. Har hört mycket bra om föreläsaren så jag trotsar SL och ger mig ut på äventyr idag igen.

Over and Out

xoxo

Eileen


Kommentarer:
2010-03-05 14:43:50 jonna
haha.. coolt :)
2010-03-04 22:02:10 Elin
Ja, det var kul. Vi fick analysera en texter från Babar och Lille Prinsen. Nostalgi!
2010-03-02 11:49:57 jonna
Så var det värt att trotsa SL och denna eviga kylan att gå på Scenografidagen??


     

HORMONER

Jag fattar ingenting, dagen har ju gott över förväntan, blivit med ett riktigt roligt jobb och grejer.
Och ända har jag spenderat kvällen med min Fall to pieces playlist på repeat och kännt mig otroligt låg.

En massa småsaker verkar leka och gnagt och sen behövs bara en liten hormonsväng för att man ska reduceras till ingenting.

Fan vad jag kände mig ensam. Ensammast i världen.

Men mitt i tårar och självömkan ringde G.I Sue och peppade skiten ur mig. Du räddade min helg babe. Jag är inte  bra på att känna mig ensam. 

  Inte på att beskriva känslor heller, men det känns typ såhär.

Usch, jag är bara så besviken, allt går ju som det ska. Nu är jag bara sjukt rastlös och kommer säkerligen vara  vaken alltför länge.

Frustration, irritation, besvikelse.

Varför måste kroppen spela en spratt. Jag vill bara ha preace of mind.

xx


Kommentarer:
2010-03-01 22:12:44 elin
ja verkligen, typ foo fighters eller velvet revolver. Ska jobba hemifrån och samla info till ett IT företag. Har dock gått sisådär med kommunikation så det skulle kunnat vara effektivare. Sen vart jag helt knockad i helgen, lagom lägligt. Men nu jävlar :)
2010-02-23 12:00:10 maria
När jag får sådana depperioder så brukar ja lyssna på pepplåtar på högsta volym, eller kolla på nå film som får igång mig igen.. men kompisar är alltid bäst, de har en förmåga att förstå å kunna peppa.. Vad är de för jobb du har nu som du trivs så bra med??


     

Så senast var jag ju lagom pepp på saker och ting. men som den sanna optimisten jag är så är det dags att sätta på sig ett par killer heels och börja styra saker och ting.

Vill man ha andra föreläsare får man ge skolan feedback så att de vet vad vi i klassen vill ha. Vilket vi gjorde, och de lyssnade. Vem kunde tro att Statistik och Kalkylering kunde vara så intressant? De senaste veckan har varit sjukt skön. Studiebesök på två riktigt grymma hotell.

Scandic Malmen

Grymt eventhotell där jag hoppas kunna arrangera ngt i framtiden^^.

Courtyard by Marriott

Detta nya fräscha konferenshotell slog upp portarna 8 februari i år, så det finns inga bilder på nätet än. Men tänk om fler hotell lobbys var lika snygga som Marriotts i Detroit?

Och äntligen får man lön för mödan. telefon har gått varm med jobberbjudanden. Det känns så j*vla skönt att man får den responsen när man verkligen anstränger sig. Världsordningen är återställd. Nu kan de ta sig i brasan på mitt gamla jobb. Man anställer inte någon över julen och lovar vidare anställning om man inte menar det.

Aw well det är rakt av deras förlust. Just nu är jag sjukt pepp att jag faktiskt har händerna fulla och att det snart är praktik. Familjen och vännerna är friska. 

Nothing left to ask for <3

xoxo Gossip Girl




     

Sitter i skolan och slösurfar runt. Senaste veckorna har varit förbannat tveksamma i fråga om undervisningsunderlag. På tok för mycket resebyråstuff. Det är sjukt omotiverande eftersom ingen av föreläsarna verkar kunna dra paralleller till mötesindustrin. Min inställning är kritisk men positiv.

Jag vill ha bevis för vad jag kan använda informationen till och om det inte går att motivera var ligger värdet i det hela? I dagens samhälle är informationsflödet enormt och det handlar om att sålla bort värdelös information.

Känner mig sjukt stressad av att sitta här medans CSN högen växer. Just nu är det här INTE värt att ta lån för. Halva klassen stannade kvar hemma efter lunch. Det känns orättvist mot föreläsaren att gå hem, hon är sjukt trevlig men verkar ha fått fel direktiv ang. vad hon ska lära ut.

Voj Voj

over and out


Kommentarer:
2010-03-11 11:26:36 Leo
Hej! jag fick din bloggadress av Chris Jolly och jag skulle oxå vara innerligt tacksam om u hade lust att skicka ett mail till mig o berätta hur det är att plugga eventdesign på TEC i Roslagen! Jag vill börja plugga i höst o är i djungeln med att välja! :) Emelie
2010-02-19 10:21:19 Elin
Hej Paola! Vad kul. Vad vill du veta? Bara att fråga på, min mail är elin_expansion@msn.com kram
2010-02-18 16:38:15 Paola
Hej! Jag har funderat på att söka mötesdesign nu till hösten så jag tänkte höra lite med dig hur utbildningen är om det är ok:)? Min mail är pao.la@live.se skulle vara jättesnällt! Mvh Paola


     

Ett kollage

De glada födelsedagsbarnen

 

Party at Como Corso

 

 

 

Innovation design?


Milanobornas sköna inställning till krisen

 

Ett stycke kultur

Fågelinfluensan är så 00-tal





     

Riktigt flyt i morse, lyckades spöa upp min inre tidsoptimist och stod på t-bane perrongen hela tre ( TRE!) minuter innan avgång. Till skillnad från att komma springande precis innan dörrärna stängs/ tåget åker iväg.

<3 Blå linjen sviker aldrig

Men vid Danderyds sjukhus träffar skiten fläkten. Den kroniskt sena Norrtälje bussen skiter fullständigt i att dyka upp.

Härligt 16 min väntan i snörasket.

När vi anlände till världsmetropolen hade vi en kvart att stå inne på Pressbyrån och hänga. Men självklart dyker inte bussfan upp i tid där heller så vi fick stå kvar inne på Pressbyrån i 15 minuter till.

Sammanfattning av känslor gentemot SL.




     

Imorse ställde Banverket in de extratåg som normalt sätts under morgonens rusningstrafik.

Anledningen?

Personalen skulle hinna ut och hålla spåren rent från snö.

Mikael Lindskog, kommunikationschef på Stockholsmtåg anser att det gav "önskat resultat".

Pah! Tillåt mig småle. Hur tänkte du då Mikael? För oss mindre insatta låter det som du tänkt med bakdelen i stället för huvudet. 


Snön kommer varje år! När ska de ansvariga för kollektivtrafiken sluta leva i Lala-land och komma in i matchen.

Anställ extra personal som kommer in tidigt och skottar, ge våra en chans till arbetserfarenhet och lite klirr i kassan. Det är f*n inte acceptabelt att det blir kaos varje år. 

Sluta skyll på vädret, ta ert ansvar och sätt in den personal som behövs. 

När man bor i Stockholm ska man kunna lita på kollektivtrafiken, man ska inte behöva ha en luftförorenande bil för att vara säker på att komma i tid. Det ska vara smidigt att vara miljövänlig.

Jag trodde jag hade blivit fri när jag lämnade uppsala och uppsalabuss.

Prove me wrong, please!


Kommentarer:
2010-02-03 20:08:52 Joanna
HÅLLER MED!


     

Can't Wait! Snart åker jag!

MILANO!

Ska bli otroligt skönt att ha lektion imorn. Självstudier är inte in grej för fem öre.

Jag har ägnat veckan åt att söka jobb, umgås med vänner och druckit ett badkar öl. 

Dags att komma tillbaka till vardagen, rutin och struktur. Dekadens är underbart men bara när det är undantag.

Well idag har jag fixat håret och det är sjukt snyggt. Enjoy the before & after pics i sann make over anda

 misslyckades med rakpermanenten

ganska rejält

thank god för weave.

Dags att sova.

peace love and understanding

eileen




* Din kommentar kommer att granskas innan den publiceras
* Om du anger din email kommer du få mail när bloggen uppdateras. Detta kommer göra att du lätt kan följa denna blogg.

Alias
Din e-mail: (Valfri)
Kommentar:


Eline


Denna blogg ger dig en unik inblick i livet som stolt student på projektledning Mötesdesingprogrammet. Men även mina reflektion och åsikter kring händelser som engagerar eller är allmänt intressanta.
Är du intresserad av denna blogg? Anmäl dig här för att få mail när bloggen uppdateras.
Din email:

Kategorier