Beskrivning
University of Sydney har åtta olika campus. Skolans huvudcampus, Camperdown/Darlington, ligger cirka 15 minuter utanför stadens centrum och omfattar hela 72 hektar med historiska byggnader, sportcenter, pooler och bibliotek. Till närmsta strand tar det cirka 25 minuter.
5 campus finns belägna i närheten av skolans huvudcampus eller i stadens centrala delar. Här finner vi Surry Hills Campus bredvid centralstationen där Faculty of Dentistry är beläget. Faculty of Law ligger precis bredvid Hyde Park inne i centrum med Martin Place som närmaste tågstation och med flertalet bussförbindelser. Sydney Conservatorium of Music ligger också mycket centralt intill hamnen och operahuset med närmsta hållplats Circular Quay. Sydney College of Arts finner du vid den mysiga stadsdelen Balmain, cirka 20 minuter utanför centrum. Vid Camperdown finner du Faculty of Nursing vilket ligger mycket nära skolans huvudcampus.
Slutligen är Faculty of Health Science beläget vid statsdelen Lidcombe cirka 2 mil utanför stadskärnan.
Att leva och studera i Sydney är en upplevelse för livet. Sydney är en världsstad med 4 miljoner invånare från hela världen. Camperdown/Darlington campus ligger bara 15 minuter med buss från stadens centrum och den världsberömda hamnen. Till närmsta strand tar det 25 minuter.
Boende Sydney
Boendet kan arrangeras på olika sätt. Skolan erbjuder en rad olika alternativ för dig som vill bo på campus. Bland annat så blev Sydney University Village klart 2003 med plats för över 650 studenter. Skolan har även sju så kallade residential college, vilka alla har sin egen stil och inriktning.
De flesta studenter väljer dock att bo utanför campus. En bra idé är att reservera ett tillfälligt boende via skolan innan avresa och sen leta efter en permanent bostad på plats. Skolan har ett eget "Housing office" som kostnadsfritt hjälper studenter med boende både på och utanför campus. De bästa stadsdelarna för att hitta billigt boende är Glebe och Newtown som ligger i närheten av universitetet. Dessa områden har en speciell "funkig" charm och erbjuder ett stort utbud av caféer och mysiga restauranger. Det finns även goda möjligheter att bo i de mera centrala delarna av Sydney och ta sig till skolan med hjälp av en kortare resa med kollektivtrafiken. Lediga lägenheter hittar man enklast i dagstidningen Sydney Morning Herald, på nätet (domain.com.au) eller via skolans housing office.