Feedback

Tyck till om studentum.se


Kommentar Recensera
E-post (valfritt)

Innehåll

Layout

Användarvänlighet

Helhetsintryck

Språkresa - Franska i Alperna, Annecy och Chambéry

Sammanfattning
Längd:
2-48 veckor
Språk:
Franska
Startdatum:
Se AVISTAs hemsida
Studiestöd:
Över 3 veckor
Utbildare:
Avista Språkresor plusAvista Språkresor
Utbildningsort:
Typ av utb.:

 Språkresa - Franska i Alperna, Annecy och Chambéry

annecyLär dig franska och utforska alperna

I Annecy ligger skolan ca 10 minuters promenad från stadens gamla charmiga centrum. Skolan i Chambery ligger ca 15 minuters promenad från centrum.

På skolorna läser även många franska studenter eftergymnasiala utbildningar och deltar under läsåret i många av fritidsaktiviteterna.

Skidsäsongen pågår november-april med en topp januari-mars. Under denna period ordnas, om vädret tillåter, utflykter till de ”stora” orterna nästan varje helg: Tignes, Val d’Isère, La Plagne, Courchevel, etc. I veckorna arrangeras även ibland eftermiddagsutflykter till lokala skidorter som du når på mindre än en timme.

Under sommaren erbjuder skolan ett omfattande fritidsprogram. Förutom ett stort utbud av sportaktiviteter ordnas nästan dagligen t ex studiebesök, temadiskussioner, visning av franska filmer och ibland fester och middagar. Till detta kommer utflykter på helgerna och en del vardagar, t.ex. till Genève, Chamonix/Mont-Blanc och Chartreuse (ingår ej i kurspriset).

Normalkurs och intensivkurs
• Valfri kurslängd 2-12 veckor
• 20 eller 30 lektioner à 55 min/vecka
• Ca 15 - 18 deltagare per grupp
• Undervisningen utgörs av övningar i konversation, uttal, ordförråd, grammatik, hörförståelse och skriftspråk. På högre nivåer ingår även franska samhällsförhållanden och andra fria ämnen. Undervisningen sker för- och eftermiddagar.
• Minimiålder 18 år under terminen och 17 år på sommaren.

Terminskurs (även sommar)
• Valfri kurslängd 12-30 veckor
• Kursupplägg som Normal/Intensivkurs
• Kurserna avslutas med examina för olika franska språkdiplom

För att beställa gratis information om Språkresa - Franska i Alperna, Annecy och Chambéry, vänligen fyll i en intresseanmälan nedan.

Boende

Familj, enkelrum med frukost eller halvpension. Deltagare under 18 år kan endast välja familj.

Lägenhet som delas med andra studerande. Du bor i enkelrum med gemensamt kök och badrum. I Chambéry ligger de flesta lägenheter inne i staden. I Annecy ligger en del lägenheter även i utkanten. Standarden är enkel och varierar något från lägenhet till lägenhet.

Studenthem Annecy (juli och augusti). Enkel- eller dubbelrum. Rummen är på ca 15 kvadratmeter och har tvättställ, dusch och WC. Kök delas av studenterna. Du står själv för köksutrustningen (kastrull, porslin, etc).

Annecy

Annecy har har ett vackert läge i franska alperna, vid en av Frankrikes största sjöar. Det här är orten för dig som är intresserad av idrott, natur och skidåkning.

Staden har ca 100.000 invånare och de äldre delarna av staden är mycket pittoreska. Sommartid är Annecy en fashionabel semesterort med ett rörligt uteliv, kaféer, restauranger och nattklubbar.

Chambéry har också ca 100.000 invånare och var under ett par århundraden huvudstad i hertigdömmet Savoie. Det har satt rikligt med spår i stadens historia och i den gamla stadskärnan finns många vackra byggnader.

Om Du väljer mellan en språkkurs i Annecy och Chambéry kan vi sammanfatta med att säga att Annecy är en något livligare stad än Chambéry. Sommartid finns också mycket fina badmöjligheter i Lac d'Annecy. Skolan i Chambéry har något lägre priser på språkkurs och boende.

Kostnader

Se utbildningens hemsida för mer information.

Studiestöd

För att få studiemedel för studier utanför EU måste du studera i minst 13 veckor. Du har som student möjlighet att kombinera kortare kurser i samma land för att komma upp till 13 veckors studier. Studiemedel för studier utanför EU kan du normalt få endast för studier på heltid och i de flesta fall är det skolan som avgör vad som är heltid eller inte.

På utbildningar med poäng är det lätt att se vad som är heltid. Här är två exempel:
  • I Europa har de flesta länder ECTS-poäng där 30 poäng per termin är klassat som heltidsstudier.
  • I USA är det normalt med 12-15 credits (poäng) per termin för heltidsstudier.

För studier inom EU räcker det numera att du studerar i minst tre veckor för att få studiemedel. Inom EU kan du även få studiemedel för deltidsstudier på 50 och 75 procent.

För mer information kontakta CSN.

 Avista Språkresor

Avista Education & Språkresor

Avista startade redan 1980 som ett alternativ till språkresor med bara svenska deltagare. Vi visste att det runt om i Europa och världen fanns många bra och prisvärda skolor som förtjänade att vara mer kända.

Avista satsar på språkkurser med kvalitet och samarbetar med utvalda universitet och språkskolor över hela världen. Vi erbjuder även college- och universitetsutbildningar i USA och Australien, volontärprogram och betalt arbete utomlands. Våra utbildningar vänder sig till ungdomar, universitetsstuderande, vuxna och företag. Kurserna är internationella, med deltagare från hela världen.

Med trettio år i branschen har Avista längst erfarenhet av alla utbildningsförmedlare i Sverige. Från det du först kontaktar oss till det att du avslutar din kurs finns vi hela tiden tillgängliga för att dela med oss av vår kunskap, ge råd inför ditt kursval eller hjälpa till med problem som kan dyka upp på vägen.


plus Visa alla utbildningar med Avista Språkresor

Intresseanmälan

För att beställa information om Avista Språkresor, fyll i följande uppgifter:
* =  Obligatoriskt fält
Typ av förfrågan* 
Email*
Förnamn*
Efternamn*
c/o
Adress*
Postnr*
Ort*
Ålder* 
Kön* 
Telefon
Mobil
Meddelande
Var vill du studera?
»Villkor

Kontaktuppgifter till Avista Språkresor

Avista Språkresor

(Regeringsgatan 79) Box 7723
103 95 STOCKHOLM

Tel: 08-440 16 30
Fax: 08-440 16 39
www.avista.nu

Tagga denna utbildning


Inga taggar inlagda, bli den första att tagga!
En tag är ett sökord eller uppmärkning av en skola. Genom att märka upp skolor med olika relevanta sökord, kan du lätt hitta tillbaks till den skola du är intresserad av, genom att söka på dessa ord nästa gång du besöker vår sajt. Man kan också se och söka på andra besökares taggar.
Lägg till en tag


Mer information
Beställ information
För att beställa information om Språkresa - Franska i Alperna, Annecy och Chambéry, fyll i följande uppgifter:

 
 
 
»Villkor
Skriv en recension
Har du studerat » Språkresa - Franska i Alperna, Annecy och Chambéry på/med » Avista Språkresor? Vad tyckte du? Genom att dela med dig av dina erfarenheter kan du hjälpa andra att välja rätt utbildning. Sätt betyg från 1-5 där 1 är dålig och 5 är mycket bra.
Dålig | Sådär | Ok | Bra | Mycket bra
Lärare / Undervisning
Ort / Omgivning / Fritidsaktiviteter
Stämning / Kompisar
Boende
Språkreseanordnaren
Hur väl motsvarar utbildningen dina förväntningar?

Rekommenderar du skolan:


Regler för recensioner Regler för recensioner
Blogg
Blogga om ditt liv som student!
Nu har du chansen att blogga och dela med dig av din vardag som student, vad du än pluggar och vart du än befinner dig - i Sverige eller utomlands!

Senast uppdaterade bloggarna

Reseberättelse
Nu har du chansen att skriva en reseberättelse om dina utlandsstudier, din studieresa, praktik eller ett spännande projekt och dela med dig av dina erfarenheter och dina kunskaper till andra

Senast uppdaterade reseberättelserna

Tipsa en kompis

Tipsa en kompis om utbildningen Språkresa - Franska i Alperna, Annecy och Chambéry på Avista Språkresor.

Till:  
Från: