"Studentum erbjuder en portal där våra skolor och utbildningar syns på ett informativt sätt samtidigt som Studentum erbjuder saklig information gällande olika studievägar och studieformer. Vi får väldigt många intresseanmälningar via Studentum och kombinationen av saklig information, möjligheterna till att ställa frågor och betygssätta oss gör att vi väljer Studentum som marknadsföringskanal"Eva AppelgrenMarknadsansvarigAcadeMedia
”Vårt samarbete med Studentum har pågått och intensifierats under mer än fem år nu. Ett stort utbud av kommunikationskanaler, en hög servicenivå och ett mycket trevligt bemötande möjliggör att vi på ett effektivt sätt når vår målgrupp. Att Studentum dessutom kontinuerligt utvecklar sina produkter, har ett aktivt PR-arbete och finner nya samarbetspartners gör att vi känner stor tilltro till ett långvarigt samarbete.”
Linus BrandinMarknadsföringsansvarig Ekonomihögskolan vid Linnéuniversitet
"Vi har tagit mängder av kostnader genom årenslopp i vår förhoppning att finna en partner som kan marknadsföra våra utbildningar på ett kostnadseffektivt sätt. Vi ville hitta en partner som var lika engagerade i sitt uppdrag som vi är, lika noggranna i sin kundvård som vi är, lika professionella och med en hög kunskapsnivå som vi har. Vi är otroligt glada att vi fann Studentum.se. Studentum har gett os en självklar kanal till människor som söker en utbildning för livet."
Minna Engström HeinoRektorNordisk Designskola
"Studentum fungerar utmärkt för oss i marknadsföringssyfte, men också som en ovanligt vettig och lättnavigerad sökhjälp för våra kursdeltagare, som jag ofta rekommenderar att söka på Studentum när de letar efter fortsatta utbildningar! Jag har alltid fått bra och snabb hjälp med uppdateringar och är mycket nöjd med den statistik som regelbundet redovisas."Anders Pettersson MarknadsföringsansvarigMolkoms Folkhögskola
”Vi använder Studentum som främsta marknadsföringskanal idag och är mycket nöjda med resultatet. Det har varit kostnadseffektivt och Studentum har varit professionella i sitt bemötande. Vi kan verkligen rekommendera andra folkhögskolor att använda sig utav Studentum!”
Staffan CedervallRektorLillsved Idrottsfolkhögskolan
"Samarbetet med Studentum är mycket givande! Studenterna, som annars är mycket svåra att nå, kommer vi nu åt på ett alldeles lysande sätt genom Studentum. Bl.a. genom internet, annonser och deras alldeles förträffliga "Studiestartsturné". Intresset för att utbilda sig till Kiropraktor har ökat avsevärt genom Studentums marknadsföring!"
Ellinore Eriksson KanslistLKR - Legitimerade Kiropraktorers Riksorganisation
"Studentum är ypperligt när vi som utbildningsanordnare vill synas där potentiella studenter funderar över sin framtid, samt när vi vill se det faktiska intresset för våra utbildningar. Som samarbetspart står Studentum för trevliga kontakter och god service".
Magnus Ekenblom Bitr. RektorNyströmska skolan, Söderköping
"Vi är mycket nöjda med vårt samarbete med Studentum. Det är en mycket effektiv sida och vi kan inte önska ett bättre genomslag över hela landet. Eftersom Studentums tjänster är mätbara kan vi enkelt se vad de ger och resultatet är mycket bra. Vi har alltid fått snabb hjälp när vi har undrat över något och vi kommer fortsätta att vara kunder hos Studentum."
"Vi är mycket nöjda med vårt samarbete med Studentum! Tack vare Studentum har vi kommit i kontakt med tusentals studenter som är intresserade av utlandsstudier.
Vi har stort förtroende för vår kundansvarige på Studentum och vi har alltid trevliga och givande samtal. Vi är supernöjda med genomslagskraften i integreringen av utbildningarna i databasen. Vi ser framemot ett fortsatt samarbete!"
Erika DabhilkarManagerKILROY education
”Vår utbildningsfilosofi bygger på praktiskt arbete och samarbete. I vår jakt på goda samarbetspartners hittade vi Studentum. Det känns helt rätt att vi varit kunder hos detta utvecklande företag sedan 2006, och använt tjänster som huvudsponsring, riktat utskick och restplatslänkar. Vi ser fram emot vårt fortsatta samarbete!”
Hassse OlssonAdministratör för KY-Marknadsföring och Försäljning samt 8:e intaget för (Yh) Produktionsteknik/Logistik Arvika Näringslivscentrum
"Vi har varit kunder hos Studentum sedan 2006 och är nöjda med samarbetet. De hjälper oss att nå ut med våra KY/YH-utbildningar och införskaffa elever både på internet och genom deras tidning Studentumguiden. Vi ser fram emot ett fortsatt gott samarbete!"
Simonette de Groot Utbildningshandläggare Nova högskolecentrum
”Vi anslöt oss till Studentum i början av vår verksamhetsstart senhösten 2004 och har sedan dess haft väldigt goda resultat år efter år.
Marknadsföringen via Studentum har bidragit till många intresseanmälningar att och elever hittar oss snabbt och lätt. Vi har även tack vare Studentum kunnat dra ner på andra mindre effektiva marknadsföringskanaler. Det känns tryggt att samarbeta med ett företag som är seriös och professionell.
För oss på Academy of Divine Beauty har även kontakten med Studentum betytt mycket. Man känner att man som kund är viktig och inte bortglömd, får snabb och god service. Vi ser fram emot ett fortsatt gott samarbete ”
Tammy AzyzovaRektor och ägareAcademy of Divine Beauty
Vi ser fram emot ett fortsatt gott samarbete!"
Annika MatthedUtbildningssekreterareLärcentrum Vansbro
"We've been really pleased with the service we have received from Studentum so far - the staff are always professional, the website well-maintained and the quality of enquiries generated from the site has been very high."
Rachel WaitesSenior International OfficerEuropean Business School, London, England
"Vi på Högskolan Dalarna söker hela tiden nya vägar att nå ut till potentiella studenter och jag tycker att Studentum hjälper oss på ett snyggt och kostnads-effektivt sätt. Genom att synas med en presentation profilerar vi oss mot vår målgrupp i precis rätt ögonblick. Vårt engagemang har gett resultat i form av intresseanmälningar och vi ser fram emot ett fortsatt samarbete".
Tommy Kjellberg InformationsenhetenHögskolan Dalarna
Robert HagstenBurgårdens utbildningscentrum
"Vi har varit med på Studentum.se sedan 2004 och är väldigt nöjda med samarbetet. Det breda utbudet av olika marknadsföringskanaler gör att vi kan nå blivande studenter på många olika sätt. Vi har bland annat varit med på Studiestartsturnén och i utbildningsbilagan Studentumguiden, samt använt de digitala marknadsföringskanalerna som nyhetsbrev och banners, vilket gett utmärkt resultat och lett till många anmälningar till våra utbildningar."
Maria Öhman Administrativ chefSkandinaviska Kiropraktorhögskolan
"Som kund hos Studentum sedan flera år tillbaka kan vi säga att vi är mycket tillfredställda med resultatet! Många av våra studenter har hittat oss via Studentum. Utöver grundtjänsten har vi inte bara en gång - utan flera gånger medverkat i Studiestartsturnén. Det har varit ett givande samarbete där vi har blivit marknadsförda på alla stora utbildningsmässor i Sverige samt gymnasieskolor runt om i landet."
Simon BergMarknadsansvarigNaprapathögskolan
”Vi började samarbeta med Studentum 2007 och vi är nöjda med vad det gett hittills. Vi gillar att Studentum är snabba med att följa våra önskemål och att vi själva har möjlighet att göra enklare ändringar när vi vill det. Vi har även utnyttjat deras studiestartturné vilket vi är väldigt nöjda med. Den fyller verkligen en funktion för oss som inte kan åka runt i Sverige och presentera våra utbildningar”
Sofie KierkegaardInformatörGymnastik- och idrottshögskolan (GIH)
”Vi på EC Utbildning har stor nytta av den exponering som Studentum ger oss och ingen annan genererar så många intresseanmälningar till våra utbildningar.”
P-O LindgrenUtbildningschef EC utbildning
"Sedan 2006 har Competensum använt Studentum. Från våra egna uppföljningar märker vi att studenterna till våra olika konkurrenskraftiga utbildningar hittar oss på två sätt, antingen genom vänner eller på internet.Studentum är ett av våra ben på internet och vi är nöjda med marknadsföringen de erbjuder."
Ann-Sofi AruVD och rektor Competensum
”Vi är fullt ut nöjda med det utfall marknadsföringen via Studentum givit oss. Till det skall läggas det mycket trevliga bemötandet från vår kontaktperson på Studentum.”
Owe WiklundBerzeliusskolan
"År 2005 började vi vårt samarbete med Studentum och vi har genom åren medverkat i bland annat Studentumguiden och deltagit i flera nyhetsbrev, utskick samt guider. Tack vare kundinloggningssystemet kan vi själva se till att vår information alltid är aktuell. Vi är mycket nöjda med Studentums alla tjänster och det bästa är att vi alltid får ett proffsigt och trevligt bemötande!"
Margaretha StrömIngesunds folkhögskola
”Vi på vuxenutbildningen i Upplands-Bro började använda Studentum 2008 och har sedan dess haft ett framgångsrikt samarbete där de hjälper oss nå vår målgrupp och vara det självklara valet inom trafik- och transportutbildningar i Stockholmsregionen. Våra utbildningar Trafiklärare, Maskinförare och Yrkesförare är mycket populära och i stort sett dagligen får vi in intresseanmälningar från ett stort geografiskt område. Vi ser fram emot ett fortsatt gott samarbete”
Tomas StensRektorUpplands-Bro Vuxenutbildning
”Vi har använt Studentum sedan 2008 och är nöjda med vårt samarbete. Förutom att synas för många aktivt letande studieintresserade är det bekvämt då det enda vi behöver göra är att kontakta de intresserade eleverna. Vi ser fram emot fortsättningen tillsammans.”
Heidi SimonsenGruppledare KYSensus studieförbund Region Västra Sverige
"Vårt samarbete med Studentum startade redan 2004, och vi är väldigt nöjda med det beslutet. Studentum har en bra söktjänst för eftergymnasiala utbildningar, med ett ökat antal besökare vilket leder till ökad kännedom om oss och vad vi kan erbjuda. De är snabba vid uppdateringar och är alltid tillmötesgående för våra behov.”
Per BergqvistBergqvist Massage & Friskvårdsutbildningar AB
”Vi startade vårt samarbete med Studentum 2006, och är väldigt nöjda med det. Vi gillar att man kan välja flera tjänster för att öka kännedomen om Xenter och våra utbildningar. Det brukar märkas när man gör en aktivitet hos dem. Studentum är lyhörda och hjälpsamma, och vi gillar att de jobbar med ett långsiktigt perspektiv för att upprätthålla kvalitén på sina tjänster”.
Patrik LarkXenter
"Studentum fungerar som en mycket bra samarbetspartner med god inblick i utbildnings- och marknadsföringssområdet. Vi upplever att Studentum arbetar med kontinuerlig omvärldsbevakning för att ständigt befinna sig i framkant inom deras bransch. Vi använder Studentum eftersom de erbjuder tjänster med hög kvalitets- och servicenivå."
Anette StendahlMarknadskommunikatörTranås Utbildningscentrum
”Vi har vart kunder hos Studentum sedan 2006. Vår medverkan i Studentum är en stor investering men vi väljer att fortsätta använda oss av deras tjänster då vi vet att vi kommer att få tillbaka det i slutändan. Vi uppskattar även Studentums trevliga och proffsiga bemötande.”
Yvonne AxelssonVDCocktailskolan
”Vi på Heta Utbildningar i Härnösand har ett samarbete med Studentum, där de hjälper oss nå ut och fylla våra kvalificerade teknikerutbildningar inom energiområdet. Våra utbildningar ger goda framtidsutsikter och vi ger samma prognos för vårt fortsatta samarbete.”
Maria KalénUtbildningssamordnareHeta Utbildningar
"Vi på Edströmska Vuxenutbildning är nöjda med att medverka på Studentum.se. Genom att synas på en sida som blivande studenter frekvent besöker finner vi vår målgrupp. Det är många som annonserar på Studentum och det gör att webbbesökanden kan botanisera bland olika utbildningar och jämföra dem på ett bra och enkelt sätt. Studentum.se tilltalar oss genom deras utformning av sidan, att man sedan kan gå vidare till vår hemsida och begära mer information om våra utbildningar är positivt. Studentum.se undersöker sedan att vi har kontaktat eller skickat information till de som begärt det och det ser vi som positivt. Dessutom har de trevliga kontaktpersoner till oss annonsörer och de är snabba på att hjälpa oss vid behov" .
Monika AlbrektssonStudievägledare/marknadsföringEdströmska Vuxenutbildning
"Till en början var vi väldigt tveksamma till att låta Studentum hjälpa oss marknadsföra våra utbildningar. Vi är en skola som, precis som många andra folkhögskolor, vrider och vänder på varenda krona och öre. Vi har till och med haft besparingskrav och inköpsstopp under olika perioder.
När vi startade vårt avtal hos Studentum hade vi endast ett fåtal utbildningar uppe på sajten, men idag har vi valt att lägga upp alla våra nio utbildningar. Samtliga är sökbara på Studentum.se.
Vi trodde väl inte till en början att tjänsten skulle ge en sådan bra respons så snabbt, som den faktiskt har gjort. Faktum är att vi aldrig förr har haft så stor respons vid den här tiden på året, som vi har nu. Med facit i hand kan vi idag säga att vår satsning på Studentum.se var helt rätt.
Våra framgångar beror främst på att vi har fått elever från hela landet och det sprider sig som ringar på vattnet. Om vi ett år har många elever från västkusten på exempelvis Social pedagog-programmet, så har vi sett att det åter därpå har kommit fler ansökningar just därifrån.
Över det hela taget är vi jättenöjda med Studentum som hjälper oss marknadsföra våra utbildningar, som varje år examinerar framgångsrika elever.
Tack Studentum!"
Marie JärvinenKalix Folkhögskola
"Learning Partner har varit kund sedan 2008 och vi är mycket nöjda med Studentum som marknadsföringskanal. Vi har använt flera av deras tjänster - både breda och nischade - med strålande resultat. Vi kan definitivt rekommendera Studentum som marknadsföringskanal för andra skolor och utbildningsanordnare."
Daniel BergstenStyrelseordförandeLearning Partner
”Vi på Lifecap har samarbetat med Studentum sedan 2006 och är väldigt nöjda med resultatet de levererar.I dagsläget har vi kunnat sortera bort de flesta andra marknadsföringsinsatser och skulle ett behov av extra kampanjer uppstå brukar Studentum erbjuda tillfredställande komplement till de tjänster vi redan upphandlar. Vårt mål är att utbilda de främsta terapeuterna och genom den stora volymen kan vi med hjälp av kartläggningar skapa en klass med de mest lämpade, så Lifecapterapeuterna som examineras håller högsta klass.”
Gaya PienitzkaLifecap
"Fredagen den 14 mars var två representanter från Studentum på besök hos oss och det var väldigt uppskattat av våra elever, så Ett Stort Tack! Jag är dessutom väldigt nöjd med www.studentum.se, det är en webbandress som jag väldigt ofta använder, dels för att söka utbildningar i Sverige och i övriga världen. (Studera.nu-krånglar väldigt ofta vid deras uppdateringar och då är www.studentum.se ett säkert kort). Dessutom är "räkna ut ditt betyg" väldigt lättfattlig och pedagogisk."
Namn: Magnus Fjällström
Utbildning: Dator-spelprogrammering på (PowerHouse) Yrkeshögskolan Höga kusten
Yrke: App-utvecklare i sitt företag Chain Cleave
Sista året i spelprogrammerings- utbildningen på (PowerHouse) nuvarande Yrkeshögskolan Höga kusten, innebar ett års praktik på ett dataspelföretag. Istället för att söka praktikplats så gick Magnus ihop med fyra andra och startade ett företag tillsammans i Kramfors. Läs mer om Magnus här >>