På Nässjöakademin hittar du attraktiva utbildningar inom högskola och yrkeshögskola. Alla våra utbildningar läggs upp i samverkan med näringslivet och större delen av studenterna får jobb efter utbildningen.
Hos Nässjöakademin hittar du en studiemiljö som slår det mesta. Vi finns på Träcentrum, en unik miljö, med moderna och ändamålsenliga lokaler. Träcentrum är en samlingspunkt för näringslivets företrädare i regionen. Här kan du ta en fika eller äta lunch i restaurangen eller värma egen mat i vårt studentkök.
Som student har du möjlighet att påverka utbildningen och undervisningen. För varje utbildning finns en ledningsgrupp med företrädare från näringslivet, högskolan och studenter, där skolans arbete kontinuerligt följs upp och utvärderas. På Träcentrum finns också Öhrskogsstiftelsens som stödjer Nässjöakademins studenter ekonomiskt på olika sätt, bland annat genom stöd till resor och projekt. Varje termin utdelas också stipendier till ett antal studenter.
Nässjöakademin har en nära samverkan med regionens företag, branschorganisationer och högskolan i Jönköping, för att utbildningen ska motsvara näringslivets behov och våra studenter ska vara attraktiva att anställa.
Undervisningen är varierad och anpassad till den enskilde studentens förutsättningar och behov. Du jobbar bland annat med rollspel, case från näringslivet, inlämningsuppgifter och muntliga redovisningar både enskilt och i grupp. De varvar föreläsningar med praktiska uppgifter, studiebesök och projekt. Nässjöakademins lärare har gedigen erfarenhet från de ämnen de undervisar i och är erfarna pedagoger. Undervisningen läggs upp i samråd med studenterna och varje kurs utvärderas.
En fjärdedel av utbildningstiden består av LIA, lärande i arbete eller projekt på arbetsplatser och är förlagd på olika företag. Större delen av studenterna får jobb efter utbildningen.
Tisdag den 3 april är det Öppet hus på Nässjöakademin. Mellen kl 15-18 har du chans att se våra härliga lokaler på Träcentrum. Du får träffa lärare och studenter och får svar på allt du undrar.
Välkommen!
Gå in på Nässjöakademins facebooksida och tyck på GILLA-knappen och du har chans att vinna en iPad2! Tävlingen gäller fram till den 17 februari 2012 och vinnaren presenteras på Nässjöakademins facebooksida.
Nässjö är känd som järnvägsknut i Sydsverige. Tågförbindelserna hit är mycket goda, vilket underlättar för dig som vill pendla. I Nässjö kommun bor nästan 30 000 invånare varav 16 000 av dessa bor i centralorten. Nässjö har ett bra utbud av affärer och restauranger. Vill du ha ett större nöjesutbud ligger högskolestaden Jönköping bara en halvtimme bort.
Nässjö kommuns största hyresvärd är det kommunala bostadsföretaget Linden Fastighets AB. Genom dem kan du hyra studentboende till bra pris nära skolan. I Nässjö kommun finns även flera privata hyresvärdar, läs mer på kommunens hemsida http://www.nassjo.se/naessjoe/foer_kommuninvaanare/bygga_bo/hyra_bostad