Vad skulle du vilja göra i framtiden? En utbildning kan vara ett steg på vägen mot att nå dina mål. Välkommen till Linnéuniversitetet!
Filmen är inspelad i Linnéuniversitetets lokaler på campus i Kalmar.
|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||||
Vill du arbeta med marknadsföring?Marknadsföring är mycket. Många tänker på reklam, men marknadsföring är mycket mer än reklam. Det handlar om att förstå kundernas behov och att skapa, kommunicera och leverera värde för kunden; en produkt, en tjänst eller en upplevelse.
Som marknadsförare är din uppgift att tillfredställa kundens behov och sälja lösningar på dessa för att ditt företag ska tjäna pengar och att utveckla nya produkter, tjänster och upplevelser.
Vi ger vårt populära Marknadsföringsprogram på ett unikt sätt. De olika terminerna behandlar marknadsföring ur olika perspektiv. Den första terminen utgör grunden, termin två handlar om kunden, termin tre handlar om erbjudandet. Den fjärde terminen studerar du med fördel utomlands på någon av våra partneruniversitet, vilket ger en värdefull internationell erfarenhet. Termin fem och sex väljer du att inrikta dig på produkter, tjänster och upplevelser till antingen konsumenter eller företag. Marknadsföringsprogrammet kännetecknas av ett högt tempo och en mix av teoretisk och praktisk kunskap. Observera att du söker den svenska respektive engelska versionen av programmet via respektive anmälningskod.
Programmet förbereder dig för en framtida yrkesverksamhet i både små och stora företag. Våra tidigare studenter arbetar idag inom många spännande yrken. Exempelvis som marknadsförare och assistenter, projektledare och chefer på informations- och marknadsavdelningar, PR- och reklambyråer.
Grundläggande behörighet samt Engelska B, Matematik B och Samhällskunskap A (områdesbehörighet 4 med undantag från Matematik C).
Välj ett universitet där allt är möjligt!Vad skulle du vilja göra i framtiden? En utbildning kan vara ett steg på vägen mot att nå dina mål. Välkommen till Linnéuniversitetet! Filmen är inspelad i Linnéuniversitetets lokaler på campus i Kalmar. |
Kandidatexamen
|
Utmana dig själv på LinnéuniversitetetDen 1 januari 2010 gick Växjö universitet och Högskolan i Kalmar samman och bildar Linnéuniversitetet. Linnéuniversitetet är resultatet av en vilja att öka kvalitet, attraktionskraft och utvecklingspotential för utbildning och forskning, och spela en framträdande roll i samverkan med det omgivande samhället. Intentionen är att verksamheten även fortsättningsvis ska bedrivas vid två campus, i en omfattning som i stort sett motsvarar nuvarande förhållanden. Joel Friberg, 23, och Karin Bjälkenfalk, 24, studerar båda på civilekonomprogrammet med inriktning marknadsföring. Här kan du läsa mer om hur de upplever sin studietid vid Linnéuniversitetet. |
|
|
|
LinnéuniversitetetLinnéuniversitetet är Sveriges nyaste universitet och finns i Kalmar och Växjö. Här studerar 35 000 studenter. Utbildningsutbudet är brett med över 150 utbildningsprogram och 2500 kurser.
Linnéuniversitetet är ett modernt, internationellt universitet som vill visa dig att allt är möjligt, oavsett vilket mål du har med dina studier. För att du som student ska utvecklas och nå dina mål satsar universitetet extra på möjligheten till internationella utbyten och samarbete med näringslivet.
Linnéuniversitetet tycker också att närheten mellan studenter, forskare och lärare är viktig, liksom ett aktivt och levande studentliv. På Linnéuniversitetet växer människor. Du också.
För att beställa information om Marknadsföringsprogrammet, fyll i följande uppgifter:
| Snittbetyg | Antal | Rek. | ||
| 4,3 | 2 | 100 % |