Lagom tempo och bra lärare!



Kristinehamns folkhögskola

Claes Spett, 16 år, studerar Allmän praktisk grundkurs, och är inne på sitt första år på utbildningen. Claes som är dyslektiker ville efter högstadiet gå en utbildning som hjälpte honom med hans läs- och skrivsvårigheter men ändå gav honom en utmaning. Här kan du läsa mer om Claes erfarenheter och studietid på Kristinehamns folkhögskola.

Claes Spett, 16 år, studerar Allmän praktisk grundkurs, och är inne på sitt första år på utbildningen. Claes som är dyslektiker ville efter högstadiet gå en utbildning som hjälpte honom med hans läs- och skrivsvårigheter men ändå gav honom en utmaning. Här kan du läsa mer om Claes erfarenheter och studietid på Kristinehamns folkhögskola.

Studietakten anpassas utifrån eleverna!

Claes vid Kristinehamns FolkhögskolaNär Claes gick ut högstadiet hade han svårt att hitta någon gymnasieutbildning som matchade hans intresse, och antagningskraven var för höga för de utbildningar som han var intresserad av. IV-programmet, som många rekommenderade, var inte intressant för Claes. Tack vare lite hjälp från hans mor hittade de utbildningen Allmän praktisk grundkurs på Kristinehamns folkhögskola.

Claes är idag mycket nöjd med sitt beslut, och utbildningen passar honom perfekt.

- Den är inte för alla, men den funkar för mig. Vi går igenom saker i lagom takt och stannar upp om inte alla hinner med, berättar Claes.

Lärarna är Claes också mycket nöjd med.

- De hjälper oss elever när det behövs, och är hela tiden där för oss samt är lätta att prata med, berättar han.

Claes flyttade till Kristinehamn i samband med att han blev antagen till utbildningen. Detta är något som han tycker har fungerat väldigt bra. Han bor på elevhemmet och har funnit många nya vänner. Fritiden spenderar han oftast tillsammans med andra elever på skolan, där man studerar ihop, tittar på TV och mycket mera.

Claes har framtida drömmar om att jobba inom IT-branschen och främst med säkerhet inom IT. För att nå sina drömmar så kommer han att studera vidare när han har avslutat studierna på Kristinehamns Folkhögskola. Om han läser vidare just på Kristinehamns folkhögskola eller någon annanstans är ännu inte bestämt.

Att han trivs just nu är det ingen tvekan om, och han rekommenderar andra denna utbildning. Studietakten anpassas utifrån eleverna, och Claes trivs i den lugna miljön på skolan.



Läs mer om Jag, du och omvärlden Läs mer om Jag, du och omvärlden
Läs mer om Kristinehamns Folkhögskola Läs mer om Kristinehamns Folkhögskola

För att beställa information från Kristinehamns Folkhögskola, fyll i följande uppgifter:

* =  Obligatoriskt fält
Errors
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
» Villkor
This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:
 
Available educations
Månadens Yrke - MILJÖKONSULT!

MiljökonsultNamn: Kristian Sörensson, 31
Yrke: Miljökonsult
Har studerat: 
Markekologisk Design (YH) vid 
VBU Västerberg-
slagens Utbildnings-
centrum
 i Ludvika

Kristian berättar att han inte var den smartaste i klassen när det kom till kemi och matematik. Han hade sin järnvilja, ett genuint intresse för miljö och en hunger att alltid lära sig nya saker. 

– Det bästa med utbildningen är att den spänner över ett så stort område! Man får en förståelse för hela kedjan och kan kan ta vilken roll som helst efteråt. Frågor man jobbar med är ”kan vi bygga bostäder på den här jorden?”, ”hur farligt är det här för människor?” eller ”hur rör sig den här föroreningen i vattnet?”.

Läs mer om Kristian här >>

Blogg
Blogga om ditt liv som student!
Nu har du chansen att blogga och dela med dig av din vardag som student, vad du än pluggar och vart du än befinner dig - i Sverige eller utomlands!

Senast uppdaterade bloggarna

Nyhetsbrev
Prenumerera på studentum.se nyhetsbrev om studier! Läs mer Läs mer