Vad gör en researcher?
Hon eller han undersöker, rotar och gräver. Arbetar ensam eller i en grupp åt en journalist, redaktionsledning, marknadsavdelning eller lobbygrupp.
Researcher är i huvudsak ett journalistiskt arbete men bra researchers behövs inom flera branscher. En utbildning som på sikt ska leda till en mer seriöst djuplodande granskande samhällsjournalistik i svenska medier.
Den här researchutbildningen riktar sig särskilt till dig som har mångkulturell bakgrund eller intresse. Den lägger sin tyngdpunkt på det grundläggande i journalistiken; det som skiljer seriös samhällsjournalistik från dålig spekulativ journalistik. Med sin längd kommer den att bli landets mest omfattande utbildning i grävande journalistik.
De som utbildat sig till researchers kommer efter avslutad utbildning att vara efterfrågade på arbetsmarknaden. I utbildningen tillämpas PBL (Problembaserat lärande), en pedagogisk form som baseras på "Learning by doing" där praktik varvars med teori. Aktuella problem och frågeställningar kommer att användas i undervisning och projektuppgifter.
En tredejedel av utbildningen är förlagd ute i arbetslivet, så kallad LIA (Lärande i Arbetet) detta sker bl.a hos våra samarbetspartners.
En annan väg in i journalistiken
Som researcher arbetar du nära journalister och redaktörer. Såväl svenska som internationella erfarenheter visar att många som arbetar som researcher, efter en tid går över till arbete som journalister. Andra fortsätter som researchchefer eller researcher.
Behovet av bra researchers hos redaktioner och näringslivet är mycket stort.
För att beställa gratis information om
Kvalificerad Researcher (KY),
vänligen fyll i en intresseanmälan nedan.