Är du intresserad av tidiga kulturer och språk i främst Medelhavsområdet och Främre Orienten?
Då kan kandidatprogrammet i tidiga språk och kulturer vara något för dig. Programmet ger dig stora möjligheter att få en utbildning med en personlig profil med huvudvikt i antingen språk- eller kulturstudier. Tanken bakom kandidatprogrammet är att ge studiet av tidiga språk och kulturer en modern yrkesinriktad ram som svarar mot ett tydligt behov i det svenska samhället.
Programmet börjar på vårterminen. Den första terminen läser du introduktionskurser till studiet av tidiga språk och kulturer för att ge dig en bra bakgrund för dina val. Terminen är delad i två block med vardera två kurser.
Den första terminen är obligatorisk. Studiet av tidiga kulturer utgör block A. Där får du på delkurs 1 en introduktion till arkeologi och tidig historia med viss koncentration till metodfrågor och teori, medan delkurs 2 är en översikt av de viktigaste dragen i de olika tidiga kulturerna. Block B behandlar skrift, språk och texter, med delkurs 3 som rör skriftens uppkomst, utveckling och användning och delkurs 4 som är en översikt av tidiga språk och språkutveckling.
Andra terminen väljer du ett fördjupningsämne. Som fördjupning till din examen kan du välja antikens kultur och samhällsliv, arameiska/syriska, arkeologi, assyriologi, egyptologi, grekiska/bysantinologi, indologi, jämförande indoeuropeisk språkforskning, klassisk hebreiska och latin.
För följande terminer väljer du antingen fortsatta studier i det huvudområde som ditt fördjupningsämne tillhör eller fortsatta studier i något eller några biämnen. Biämnen kan du välja från den rika flora av ämnen i språkvetenskapliga och/eller historisk-filosofiska fakulteten eller från universitetets övriga kursutbud. Förutom de fördjupningsämnen som redan nämnts och som naturligtvis även kan vara biområden, kan du välja till exempel antropologi, arabiska, ekonomisk historia, filosofi, historia, idé- och lärdomshistoria, iranska språk (persiska), keltiska, konsthistoria, kyrkoslaviska, religionshistoria, svenska och turkiska språk. Det innebär att du i samråd med lärare och studievägledare i hög grad kan skräddarsy en utbildning som passar dina intressen och behov.
Programmet ger behörighet till masterutbildning i det valda huvudområdet, men även behörighet till masterprogrammen i utbildningsvetenskap respektive ABM.