Hundinstruktör

Sammanfattning
p
Längd: 25,5 dagar
Pris: 24 400 SEK inkl. moms
Studiestöd: Nej
Utbildningstakt: Deltid
Utbildare: Hundens hus plus
Utbildningsort: Göteborg, Örebro, Stockholm, Uppsala
Typ av utb.: Yrkesutbildning
Hundens hus

Hundinstruktör

Instruktör & hunddagis/hundpensionatutbildningInstruktör & hunddagis/hundpensionatutbildning

Målet med utbildningen till Hundinstuktör är att du efter avslutad utbildning ska kunna hålla grundkurser och ge privatlektioner i valp- och vardagslydnad med en positiv, ras - och individanpassad träning och att du ska kunna starta eget hunddagis/hundpensionat.

Utbildningen uppfyller de kriterier som behövs om du vill öppna hunddagis/hundpensionat.

Vad innehåller utbildningen?

Grunderna i etologi, en hel helg om hundens språk och beteende, raskunskap, metodik, inlärningspsykologi; klassisk och operant inlärning, klickerträning, valpens träning och inomhusträning, aktivering, stress, hundens behov, mat, hälsovård, lugnande massage, sjukdomar hos hund, pedagogik, psykologi, kursplanering, hur fungerar ett hunddagis; att tänka på, inskolning, rasgrupper, regler, starta eget intro, budget, marknadsföring etc.

Teoretisk och praktisk genomgång av övningar; lek, relation, kontakt- & koncentrationsövningar, koppelträning, passivitet, hantering, hälsa fint, sitt, ligg, stå, stanna kvar, inkallning, förbudsträning, stanna på avstånd etc

Utbildningen är på 25,5 dagar plus examenshelgen. Hemarbete 50 timmar projekthundsarbete, d.v.s. du tränar hundar och ägare, ca 15 böcker att läsa och recensera + några mindre läxor. De flesta böcker finns att låna på bibliotek.

Undervisningen på utbildningen sker genom praktik, föreläsningar, videos, grupparbeten, enskilda arbeten som redovisas inför grupp och skriftligt, plus hemarbete.

Två slutprov ingår, ett teoretisk och ett praktiskt. På praktiken tränar du med egen hund och även med andra "inlånade" hundar av olika raser. Ett mycket uppkattat praktikpass är när vi videofilmar och går igenom filmen tillsammans efteråt.


För att beställa gratis information om Hundinstruktör, vänligen fyll i en intresseanmälan nedan.

Ansökan och behörighet

Förkunskaper
Hundvana

Kostnader

Instruktör & hunddagis/hundpensionatutbildningPriset på utbildningen är 24.400 kr (exkl litteratur, kost, logi och eventuella resor), plus en administrationsavgift på 500 kr som betalas efter anmälan.

Finansiering genom Human Finans

Vi samarbetar med Human Finans som erbjuder dig möjlighet till delbetalning av våra kurser och utbildningar.

Ring på telefon 08-560 201 15 för gratis rådgivning, eller gå in på deras hemsida, www.humanfinans.se.

För dig som vill betala hela kursavgiften så vill Hundens Hus ha den minst 6 veckor innan kursstart.

Observera att anmälan är bindande och att om du avslutar dina studier så är du fortfarande betalningsskyldig för hela kursen.

Hundens hus

Hundens hus

Försörja sig på drömmen – Arbeta med hundar

Hundens hus är ett kunskapscentrum för människor med hundar. Hundens hus finns på flertal ställen i Sverige och expanderar hela tiden. Det gemensamma för Hundens Hus verksamhet, är att de och du arbetar med positiv förstärkning när ni tränar hundar.Hundens hus uppdaterar sig ständigt i vad som händer i hundvärlden och de samarbetar med de främsta hundexperter i Sverige.

Hundens hus utbildningar står under skolverkets tillsyn.

Hundens hus Instruktörsutbildning
Instruktörsutbildningen är grunden för Hundens hus yrkesutbildningar. Målet med denna utbildning är att du själv skall kunna hålla grundkurser och ge privatlektioner i valp- och vardagslydnad med en positiv, ras- och individanpassad träning. Utbildningen innehåller grunderna i etologi, hundens språk och beteende, raskunskap, metodik, inlärningspsykologi, klickerträning, aktivering, stress, valpens utveckling och träning, hundens behov, mat, hälsovård och sjukdomar hos hund, kursuppläggning, ekonomi och att starta eget företag. Man lägger tonvikten på inlärning, praktisk träning, psykologi och pedagogik.

Hundens Hus Specialiserad Hundpsykolog

Detta är en bred och gedigen yrkesutbildning för dig som vill arbeta professionellt med hundar. Specialiserad hundpsykolog är en utbildning som ger dig alla förutsättningar för att kunna arbeta med hund på heltid..

Specialiserd hundpsykolgutbildning går att läsa på heltid eller på deltid, vilket passar dem som vill kombinera utbildning med arbete. Det går även att läsa enskilda block för dem som direkt vill specialisera sig inom ett område.

Efter genomförd utbildning kan du arbeta med

  • kursverksamhet; valp- & vardagslydnad, aktivering, kantarellsök, nyttohund, klicker etc.
  • problemhundar
  • utbilda assistanshundar

Hundens hus yrkesutbildningar finns på följande orter

  • Stockholm
  • Göteborg
  • Uppsala
  • Sundsvall
  • Örebro
Hundens hus önskar dig välkommen!

plusVisa alla utbildningar med Hundens hus

Beskrivning och boende

Intresseanmälan

För att beställa information om Hundinstruktör, fyll i följande uppgifter:

* =  Obligatoriskt fält
Errors
*
*
*
*
*
*
*
*
*
» Villkor
This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:

Kontaktuppgifter till Hundens hus

Hundens hus

Pontonjärgatan 31
112 42 Stockholm

Tel: 08-29 17 74
www.hundenshus.com

Kontakta Hundens hus
Mer information
 
Beställ information

För att beställa information om Hundinstruktör, fyll i följande uppgifter:

This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:
» Villkor
Recensioner
Skriv en recension!
Available educations