Engelska A är en kärnämneskurs.
Engelska är modersmål eller officiellt språk i ett stort antal länder och ett dominerande kommunikationsspråk i världen. Förmåga att använda engelska är nödvändig vid studier, vid resor i andra länder och för sociala eller yrkesmässiga internationella kontakter av olika slag. I Engelska A arbetar du på att bygga upp din förmåga att kommunicera på engelska i olika situationer.
Kursen går att läsa både på distans och i klassrum.
JENSEN vuxenutbildning förbereder dig på bästa möjliga sätt för tiden efter studierna – vare sig du ska fortsätta att studera eller gå direkt ut i yrkeslivet. Du får teoretiska och praktiska kunskaper samtidigt som du utvecklas som person. Lärarna är handplockade från näringslivet och har stor erfarenhet från de ämnen de undervisar i.
De har även drygt 140 fristående gymnasiala kurser där du kan välja mellan att studera på distans eller i skolans moderna klassrum i Stockholm och Göteborg.
För mer information, kan du gå in på skolans hemsida.