|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||
En intensivutbildning för dig som vill arbeta i en hotellreception!Hos Affärshögskolan kan du som vill jobba i hotellreception läsa en intensivutbildning. Denna utbildning passar bra för dig som vill upptäcka andra människors behov och förväntningar, är stresstålig och vill lära dig mer om att hjälpa människor i alla möjliga och omöjliga lägen. Då kommer du att passa bra i en hotellreception.
Affärshögskolan har i samarbete med Academedia och ett flertal hotellkedjor i Stockholm lagt upp en intensivutbildning till hotellreceptionist. I de flesta avsnitten kommer din lärare/ handledare att komma från någon av dessa hotellkedjor för att du ska få aktuell kunskap med övningar och uppgifter som speglar det dagliga arbetet som hotellreceptionist. Det gör att du efter avslutad utbildning har de kunskaper du behöver för att direkt söka arbete i en hotellreception.
Utbildningen omfattar totalt 60 timmar som är schemalagda till två vardagskvällar i veckan mellan klockan 17.15 – 20.30 samt varje lördag mellan kockan. 09.00 – 15.30.
Du ska ha gymnasiekompetens och gärna ett års arbetslivserfarenhet, tala bra svenska och engelska och ha allmänna datorkunskaper. Som person är du positiv och utåtriktad. Du är intresserad av andra människor och har en stark vilja att ge god service.
Eva Holst, telefon 08-775 14 41, epost: diplom@academedia.se
Service och kommunikation, antal timmar 12
Här får du en god inblick i konsten att bemöta olika typer av människor och deras behov på bästa sätt. Du kommer att stärka dig själv i ditt eget sätt att ge god service. Vad händer om din kropp säger en sak, och dina ord någonting helt annat? Genom aktiv inlärning får du en fördjupad självinsikt i motivation, utstrålning och uppträdande. Du får också en inblick i internationell affärsverksamhet och om vad det är som styr olika människors attityder och behov. Tillsammans hjälper detta dig till större inlevelse som gör det lättare att förstå dina gäster och deras önskemål.
Branschkunskap, antal timmar 12
Här går ni igenom vad som är hotellets själ allt ifrån små detaljer till organisation och branschspråk. Ni går också igenom hotellet som produkt med stamgästprogram, kampanjer och hur en effektiv gästmix ser ut. Med andra ord ger det här avsnittet dig en fördjupad kunskap om receptionistens viktiga roll. Ett studiebesök är inbokat. Du får möjlighet att träffa en receptionist som berättar om sitt arbete och du får komma bakom ”kulisserna” och se hur en receptionist arbetar.
Stockholmskunskap, antal timmar 3
Stockholm är Skandinaviens naturliga huvudstad, mitt i hjärtat av regionen. Du blir orienterad i Stockholms sevärdheter, parker, museer, affärer och restauranger. Gästen kommer ofta att fråga dig om vad som är mest sevärt.
Säkerhet, antal timmar 6
Om olyckan är framme skänker kunskap trygghet. I samarbete med Röda Korset lär du dig första hjälpen, hjärt-, lungräddning och brandkunskap. Ni går också igenom när, varför och hur du avhyser en gäst. För allas säkerhet får du också lära dig det korrekta sättet att agera vid hot, stöld eller rån. Från detta avsnitt får du separat diplom utställt av Röda korset.
Hotellbokningssystemet Opera, antal timmar 27
Du får en ordentlig genomgång av hur man checkar in enskilda gäster och grupper. Du får också träna på att göra nattkörningar, utcheckningar och kassa. Det är först när du provar själv som du upptäcker nyttan och enkelheten med Opera.
Under hela utbildningens gång kommer du att få feedback på dina kunskaper av dina lärare. Skolan gör inte detta med särskilda prov utan som du kommer att bli bedömd på en arbetsplats. Du bedöms utifrån närvaro, delaktighet och prestation. Ett krav för diplom är att du är närvarande minst 80% av utbildningen.
Utbildningen kostar 11 100 kronor exclusive moms, totalt 13 875 kronor. Avgiften betalas senast tre dagar innan utbildningen startar. Betald avgift ger inte automatiskt ett diplom.
Hos Affärshögskolan läser du utbildningar inom ekonomi, administration, planering, försäljning och marknadsföring. De har gedigen erfarenhet av att bedriva yrkesförberedande utbildningar med mycket goda resultat. Om du vill ha en ny karriär är det här du skall läsa!
Affärshögskolan startade den första skolan i Uddevalla 2006 och finns nu på tio orter runt om i landet.
Skolan startades på initiativ av deras VD, Frida Fjellman, då näringslivet kom med tydliga signaler om att de hade svårt att hitta rätt kompetens. Att de har varierande utbud på skolorna beror till stor del på vilken kompetens som efterfrågas av näringslivet. Samtliga utbildningar är framtagna tillsammans med företagen på orten, vilket innebär att innehållet är kopplat till de behov och krav som arbetsmarknaden ställer just där utbildningen går.
Affärshögskolan vision är att vara bäst på utbildning i samarbete med näringslivet. För att vara detta arbetar de på flera olika sätt tillsammans med näringslivet för att få bästa möjliga kontakt på arbetsmarknaden. De arbetar med aktiva och engagerade ledningsgrupper som påverkar och styr utbildningsinnehållet, studiebesök på intressanta företag och spännande föreläsare med lång och gedigen erfarenhet.
Självklart kommer studierna att upplevas som en utmaning emellanåt, det kommer att vara tufft och kräva engagemang av dig. Allt detta tillsammans innebär att du som student hos oss får en utbildning där du utvecklas, både kompetensmässigt och som person, och som gör dig redo inför din kommande yrkesroll.
Varmt välkommen till Affärshögskolan!
Öppet Hus - Torsdag 10 maj kl 16-19
Affärshögskolan finns i flera städer. Du hittar dem även i:
För att beställa information om Diplomerad Hotellreceptionist, fyll i följande uppgifter: